Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
02/07/2012 - 09:32

Lato w Dolinie Kamionki.

32. Lato w Dolinie Kamionki świętowano w weekend w gminie Kamionka Wielka. -To jedna z najstarszych imprez w regionie. Chyba tylko Łącko miało wcześniej Święto Kwitnącej Jabłoni – mówi Kazimierz Ogorzałek, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury.
 W sobotę (30.czerwca) po raz pierwszy odbył się turniej wsi. W zawodach takich jak przecinanie pnia drzewa, przeciąganie liny czy obieranie ziemniaków konkurowały reprezentacje wsi w obrębie gminy. Zwyciężyła kamionka Wielka, zawłaszczając trofeum w postaci „Złotych Grabi”, przed Boguszą i Mszalnicą.

- Trochę śmiechu, trochę zabawy na wolnym powietrzu – podsumowuje Ogorzałek.

Zagrały zespoły Lokalnej Grupy Działania „Korona Sądecka” - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Piątkowioki z Piątkowej w gminie Chełmiec, Echo Jaworza z Ptaszkowej w gminie Grybów, zespół śpiewaczy Kamionczanki z Kamionki Wielkiej.

Swoje dzieła wystawiali twórcy ludowi z tych trzech gmin – rzeźbiarze, malarze, hafciarki, twórczynie kwiatów z bibułki.

Do wieczornej zabawy przygrywał zespół country Mała Generała Paczka z Łużnej.

- Program w niedzielę (1. lipca) był bardzo rozbudowany – wspomina szef GOK-u w Kamionce. - Rozpoczął się hymnem, bo Lato w Dolinie kamionki ma swój własny hymn.

Słowa i muzykę napisał Andrzej Górszczyk z Rytra. Punktem kulminacyjnym była promocja drugiego wydania monografii o Kamionce Wielkiej autorstwa Romana Kostaneckiego i Michała Kazimierza Żaka. Autorów uhonorowano tego dnia odznaczeniem Zasłużony dla kamionki Wielkiej. Trzecim, któremu przyznano medal był Antoni Kiełbasa Radecki, sędziwy pisarz ze Starego Sącza.

Laureatom zagrała Orkiestra Dęta z Mystkowa, obchodząca w tym roku 102-lecie istnienia. Zaprezentowała się grupa tańca nowoczesnego z GOK w Łabowej. Współpracująca z Kamionką słowacka gmina Kamienka wystawiła zespół Barvinok. Po nich przyszedł czas na występ Małych Mystkowian i zespół regionalny Skalnik, obchodzący w tym roku 30-lecie. Wieczór zakończyła zabawa taneczna do której przygrywała Kapela Głodów z Boguszy.

ANP
fot. GOK Kamionka Wielka        Dziękujemy za przesłanie błędu