Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
26/02/2021 - 19:50

Lalki Barbie trafiły do polskiego Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju

Muzeum zabawek w Krynicy-Zdroju skończyło 10 lat. Zgromadzone w nim eksponaty takie, jak porcelanowe lalki, lalki Barbie, klocki, militaria chłopięce, zabawki obrzędowe i ludowe stanowią zatem dziedzictwo kulturowe.


W dawnych czasach zabawka była przedmiotem, który cieszył wszystkich, bez względu na wiek. W Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju podziwiać można eksponaty pochodzące nawet z wykopalisk archeologicznych, a także dziewiętnasto- i dwudziestowieczne, wykonane z drewna, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny.

Są tu zabawki ludowe, pamiątkowe, obrzędowe, teatralne czy z pozytywką. Każdy z eksponatów ma swoją historię. W zbiorach znajdują się m.in.: teatrzyki domowe, lalki z akcesoriami, chłopięce militaria, zwierzątka.


Muzeum Zabawek prowadzi małżeństwo pasjonatów, które kontynuuje rodzinną tradycję. - W XX wieku najważniejsze są dwie zabawki, które zmieniły podejście do kolekcjonowania, tworzenia zabawek i zabawkarstwa. To lalka Barbie i klocki Lego - mówi pasjonat zabawkarstwa Daniel Zasada, przewodnik po placówce.

- Klocki Lego powstały w Danii w 1934 roku, a ich twórcą był stolarz Ole Kirk Christiansen. Te plastikowe to lata 50. XX wieku. Lalka Barbie natomiast skończyła sześćdziesiąt lat, nie ma bardziej popularnej lalki na świecie. Każdy, czy ją lubi czy nie, bez trudu ją rozpozna. Nie ma drugiej takiej zabawki na świecie, która przeżyłaby dwa, czy trzy pokolenia i dalej kradła serca wielu dziewczynek.


Kynickie Muzeum Zabawerk gromadzi zabawki przede wszystkim europejskie. Intencją jego stworzenia było ocalenie od zapomnienia pamiątek z dzieciństwa oraz uświadomienie zwiedzającym, jak ważną rolę w życiu małego człowieka odgrywają lalki, pluszowe miśki, pisemka i literatura.

Zgromadzone w placówce eksponaty posiadają wartość historyczną, stanowią też cenne dziedzictwo kulturowe. Każdego roku do muzeum trafiają kolejne zabawki, w ten sposób kolekcja stale się powiększa.


Muzeum zabawek w Krynicy jest filią Muzeum Zabawek z Kudowy-Zdroju, które skończyło 18 lat. Właścicielami są Maria i Mirosław Ozierańscy, pasjonaci kolekcjonowania wszelkich form zabawkarstwa.

Zabawki z muzeum prezentowano na wystawach w Zamku Książ, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Ziemi Kłodzkiej czy Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim. Jednym z największych sukcesów było reprezentowanie Polski podczas światowego kongresu muzeów zabawek TOYCO w Stambule. (MK) fot. aut. 

Lalki Barbie trafiły do polskiego Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju




Muzeum Zabawek w Krynicy-Zdroju skończyło 10 lat. Zgromadzone w nim eksponaty takie, jak porcelanowe lalki, militaria chłopięce, zabawki obrzędowe czy ludowe i wiele innych, posiadają wartość historyczną oraz stanowią cenne dziedzictwo kulturowe.






Dziękujemy za przesłanie błędu