Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
20/08/2012 - 09:10

Łącko: Kiedy znowu zakwitną jabłonie

Łąckie Święto Kwitnącej Jabłoni to impreza, która posiada najdłuższe tradycje w tej części Polski,. Po raz pierwszy odbyło się w 1947 roku. Co roku odbywa się w plenerowym amfiteatrze leśnym na stoku góry Jeżowej.
 Ze świętem związana jest grzeszna legenda: pewien bardzo mądry tutejszy proboszcz kazał przed laty swym parafianom, by zamiast klepania zdrowasiek sadzili za każdy grzech po jednej jabłonce. Łąckowianie szybko zrozumieli, że na swych grzechach mogą łatwo zrobić zupełnie dobry interes. Grzeszyli więc śmiało i sadzili owocowe drzewka, ufając że obie te czynności zostaną im policzone w poczet dobrych uczynków. Dziś w Łącku kwitnie co roku kilkaset tysięcy drzewek. 


Święto Kwitnącej Jabłoni jest świętem młodości, wiosny, kwiatów, a także pozwala zaprezentować dorobek gospodarki, kultury, sztuki i folkloru regionu sądeckiego. Od lat układ programowy jest niezmienny. Pierwszego dnia obchodów odbywają się konferencje sadownicze i zawody sportowe. Drugiego dnia, w niedzielę, zespoły regionalne i orkiestry dęte gromadzą się na rynku w Łącku skąd maszerują barwnym rozśpiewanym korowodem prowadzonym przez banderię konną z bryczkami, do amfiteatru na Jeżowej. Po otwarciu i części oficjalnej rozpoczyna się program artystyczny, w którym się prezentują zespoły regionalne i orkiestra z łącka. Tradycją stało się zapraszanie na imprezę zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych czy orkiestr dętych z zagranicy. Łącko gościło już zespoły z Danii, Rosji, Słowacji, Estonii, Węgier. Dodatkową atrakcją są wystawy prac twórców ludowych, prezentacje twórców regionalnych a także degustacja lokalnych wyrobów, w tym między innymi słynnej śliwowicy.

ANP na podst. mat. starostwa powiatowego i urzędu gminy Łącko   
fot. materiały Urzędu Gminy Łącko







Dziękujemy za przesłanie błędu