Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
06/04/2018 - 01:25

Kwietniowy miesięcznik "Sądeczanin" już w sklepach i kioskach całego regionu

Ponad 50 lat istnieje już romska osada w Maszkowicach. I pewnie od samego początku nikt z tego powodu nie jest zadowolony - tak mieszkańcy pozlepianych z byle czego "domów" jak ich sąsiedzi...

 Trudno  powiedzieć więc dlaczego tak długo się tam męczą, a tłumaczenie, że prowizorki są najtrwalsze w tym przypadku wcale nie jest zabawne, zwłaszcza gdy przypomnimy sobie tragiczne skutki pożaru z końca 2016 roku.

Co więc skłania ludzi by już w trzecim pokoleniu trwali w miejscu przypominającym  koczowisko imigrantów we francuskim Calais? Dlaczego tak mało się z tym robi a tak dużo na to wydaje? Stawiamy te pytania w materiałach stanowiących główny temat tego wydania miesięcznika "Sądeczanin".

I choć sprawa - wobec najnowszych decyzji administracyjnych - wydaje się przesądzona, może się okazać, że tytułowa "egzekucja" (czyli opatrzone klauzulą egzekucyjną nakazy rozbiórki osiedla) nie zakończy się szybko. Ba, nadal trudno nawet powiedzieć kiedy się zacznie, zwłaszcza w sytuacji, gdy około 200 wegetujących tam osób zapewnia, że nie ma innego miejsca, gdzie może się się podziać.

Jednak na to, by dłużej tolerować stan obecny, nikt nie powinien się godzić. Urzędnicy ani mieszkańcy maszkowickiej faweli. Dlatego będziemy starali się na bieżąco , także w serwisie sadeczanin.info, pisać co się tam dzieje. Może to będzie choć w części uzupełnieniem dawki leku potrzebnego do zwalczania wirusa prokrastynacji.

Za to zupełnie z innych powodów niż przekładanie w nieskończoność niezbędnych działań - a piszemy o tym od strony 50 - ostały się w niektórych gminach publiczne ośrodki opieki zdrowotnej. Dlaczego  wójtowie i rady gmin oparli się powszechnej w latach 90. modzie na prywatyzowanie wszystkiego co popadnie, w tym także przychodni? Zajęliśmy się tematem, bo z naszego  doświadczenia wynika, że publiczne wcale nie znaczy gorsze!

O sprawach ochrony zdrowia piszemy zresztą w kwietniowym "Sądeczaninie" znacznie więcej. Prezentujemy lekarzy, którzy w Krynicy przeprowadzili operację na otwartym sercu i z dumą - wspaniałe laureatki plebiscytu na najlepszego lekarza i najbardziej przyjazną pacjentowi przychodnię Sądecczyzny.

A jeśli już mówimy o konkursach: koniecznie weźcie udział w trwającym jeszcze głosowaniu na Sądeckie Młode Talenty. Na stronach sadeczanin.info prezentujemy ich nagrania, dokonane w niemal na miarę profesjonalnych wideoklipów a w miesięczniku samych wykonawców. Są naprawdę wspaniali!

Co poza tym? Jak zwykle - świetne materiały znakomitych autorów. Zachęcam do lektury, bo warto poświęcić czas także na teksty naszych stałych współpracowników: Jakuba Bulzaka, Bolesława Farona, Witolda Kalińskiego, Barbary Paluchowej, Bartosza Szarka, Grzegorza Szczeciny czy Sławomira Wróblewskiego.

[email protected]


Dziękujemy za przesłanie błędu