Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/06/2019 - 15:40

Kto może szybko dostać rosyjski paszport od Putina?

W Rosji weszła w życie ustawa o uproszczonej procedurze przyznawania obywatelstwa dla Ukraińców, mieszkających na terenach okupowanych. Jaki jest cel ustawy i co w związku z tym może zrobić Ukraina?

Kijów. Fot. Pixabay
Pod koniec kwietnia prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin podpisał ustawę, która daje zamieszkującym anektowany Krym i okupowany Donbas prawo do otrzymania w uproszczonym trybie obywatelstwa rosyjskiego. Putin zapowiedział przy tym, że rozważa rozszerzenie programu na wszystkich Ukraińców.

Według nowej ustawy rosyjskie paszporty mogą otrzymać osoby, które mieszkają na Krymie lub części obwodu donieckiego i ługańskiego, osoby które mają pozwolenie na czasowy pobyt na terenie FR oraz uchodźcy z Ukrainy. W uzasadnieniu dekretu Moskwa powołała się na „ochronę praw i wolności człowieka i obywatela” oraz cele humanitarne.

Dokument wszedł w życie trzy dni po wyborach prezydenckich na Ukrainie co oznacza, że jego podstawowym zadaniem jest wywieranie presji na nowe władze w Kijowie i wymuszanie ustępstw poprzez stworzenie zagrożenia zamrożonego na następne dziesięciolecia konfliktu. Podobną strategię Rosja już wykorzystywała w Naddniestrzu, Abchazji i Osetii Południowej.

W długoterminowej perspektywie, ten konflikt może stać się przeszkodą w wejściu Ukrainy do NATO. Obecność znaczącej liczby obywateli rosyjskich w Donbasie będzie gwarantować Rosji wpływ na sytuację w regionie, również w przypadku reintegracji regionu z Ukrainą. Kreml traktuje przyznawanie obywatelstwa rosyjskiego na terytoriach objętych konfliktami także jako uzasadnienie swojego zaangażowania oraz narzędzie wzmacniania nastrojów prorosyjskich.

Zastępca ministra obrony Ukrainy Anatolij Petrenko uważa, że nowe paszporty będą wydawane przede wszystkim członkom „sił zbrojnych”. Wtedy, de facto i de iure, broń będzie używana przez obywateli rosyjskich. Niewykluczone, że Moskwa zechce używać argumentu o obecności obywateli rosyjskich w Donbasie i konieczności ich obrony do szantażowania Ukrainy eskalacją militarną.

Decyzja Putina była ostro skrytykowana przez władze ukraińskie i nowego prezydenta. W związku z podpisaniem dekretu, Ukraina złożyła wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Decyzja ta spotkała się z ostrą krytyką, między innymi: USA, Niemiec czy Unii Europejskiej.







Dziękujemy za przesłanie błędu