Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
23/07/2015 - 12:26

Krynica-Zdrój: Klejnoty koronne i parada husarii

Zapraszamy na wydarzenie historyczne zorganizowane przez L’ubovnianskie muzeum – hrad v Starej L’ubovni „Transport klejnotów koronnych z Krakowa na Zamek Lubovna 1655-2015”. Wydarzenie upamiętnia 360 rocznicę transportu klejnotów koronnych zabezpieczonych w czasie potopu szwedzkiego w Polsce przez Jerzego Lubomirskiego.
 Harmonogram dzisiejszej imprezy:
13:00 Dystrybucja ulotek o imprezie
18:00 Przyniesienie klejnotów koronnych na Deptak, parada husarska, piechota i sokolnicy
18:15 Pokazy husarskie i pokazy fechtunku
19:30 Pokazy sokolników z drapieżnikami
21:00 Wyjazd do Starej Lubowli
Tejże rocznicy poświęcono uroczystości zamkowe w Lubowli w dniach 24-26 lipca. Podróż klejnotów koronacyjnych rozpocznie się jednak już 17 lipca w Krakowie, gdzie zostaną one uroczyście załadowane i wyruszą w drogę chronione przez polską husarię, dokładnie tak, jak działo się to w 1655 r. Będzie to rekonstrukcja wydarzeń historycznych z 1655 r. Po drodze, zanim dojadą na zamek w Lubowli, klejnoty odwiedzą zamek w Nowym Wiśniczu oraz Krynicę-Zdrój. W programie wystąpią husarzy z Podolskiego Regimentu Odprzodowego oraz Sokolnicy św. Bawona ze Štiavnickich Bani. Muzeum Lubowelskie przygotowało to wydarzenie we współpracy z następującymi organizacjami: Instytut Słowacki w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Zamek w Wiśniczu, Muzeum Ziemi Wiśnickiej, miasto Krynica – Zdrój, Podolski Regiment Odprzodowy, Sokolnicy św. Bawona ze Štiavnickich Bani. Podczas uroczystości Zamek Lubowla serdecznie zaprasza wszystkich na spotkanie z historią i polskimi klejnotami koronacyjnymi.
Opis wydarzeń historycznych z 1655 roku:
Nastał rok 1655. Królestwo Polskie nękane jest wojnami ze Szwecją. Okres ten historia Polski nazywa potopem szwedzkim. Nieprzyjacielskie wojska wygrywają bitwę za bitwą, podchodząc pod sam Kraków. Na zamku wawelskim w skarbcu złożone leżą klejnoty koronacyjne wraz z resztą skarbu królewskiego i ważnymi dokumentami. Z powodu nadciągającego wroga trzeba przenieść klejnoty koronacyjne, królewski skarb i dokumenty w bezpieczne miejsce. Dlatego też strażnik skarbu królewskiego otwiera w obecności siedmiu senatorów skarbiec na Wawelu. Starosta spiski i polski hetman koronny, Jerzy Sebastian Lubomirski, zapewnia przewiezienie klejnotów koronacyjnych i skarbu królewskiego. Skarb zostaje przetransportowany na Zamek Lubowla, który daje mu bezpieczne schronienie przez sześć kolejnych lat do 1661 r. Następnie klejnoty zostały zwrócone do Polski.
www.hradlubovna.sk
(oprac. JB)






Dziękujemy za przesłanie błędu