Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
05/12/2020 - 14:45

Krynica: Prymas Tysiąclecia rondo swoje ma, teraz doczeka się pomnika

Rondo przy Kościele Zdrojowym, u zbiegu ulic Piłsudskiego, Zdrojowej i Pułaskiego w Krynicy-Zdroju, nosi imię ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wkrótce Prymas Tysiąclecia doczeka się również pomnika.

Rondo przy Kościele Zdrojowym, u zbiegu ulic Piłsudskiego, Zdrojowej i Pułaskiego w Krynicy-Zdroju od lipca br. nosi imię ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia wkrótce doczeka się również pomnika, który zostanie zlokalizowany przy Kościele Zdrojowym. Małopolski Konserwator Zabytków nie wyraził sprzeciwu wobec jego postawienia w uzdrowisku.

Postument kardynała Stefana Wyszyńskiego nie będzie finansowany z budżetu gminy. Podczas sesji, wszyscy obecni na niej radni (14) opowiedzieli się za takim upamiętnieniem Prymasa Tysiąclecia, który odwiedzał Krynicę w latach 1951-1978.

Pod Górą Parkową kardynał przyjeżdżał na wypoczynek i dla kuracji. Modlił się przy figurze Matki Bożej, powierzając Królowej Krynickich Zdrojów ważne sprawy. Nie uczestniczył w oficjalnych uroczystościach, nie odprawiał mszy świętych. Mieszkał w Domu Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety przy ul. Pułaskiego. Miejscem szczególnym był dla niego dom „Ostoja” przy ul. Leśnej.

(MK) fot. aut. z wystawy Dziękujemy za przesłanie błędu