Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
12/10/2019 - 22:50

Krynica: pierwsi chętni skorzystali z mikroklimatu tężni solankowej

W odnowionym, krynickim Parku Słotwińskim pierwsi goście skorzystali dzisiaj (12 października) z otwartej oficjalnie i poświeconej tężni solankowej. Mikroklimat wokół obiektu, zbliżony do nadmorskiego klimatu bogaty jest w jod, brom, wapń, magnez, potas, sód, żelazo.

W sobotnie południe (12 pażdziernika) oficjalne otwarto i poświęcono tężnię solankową w krynickim Parku Słotwińskim.

Mikroklimat wokół obiektu, wytwarzany dzięki ociekaniu solanki i ruchowi powietrza, zbliżony do nadmorskiego klimatu, bogaty jest w  jod, brom, wapń, magnez, potas, sód, żelazo. Jest naturalnym leczniczym inhalatorem.

Solankę o nasyceniu NaCl, co najmniej 280 gram na decymetr sześcienny, dostarcza kopalnia soli w Bochni.

Park Słotwiński został niedawno zmodernizowany, zyskał nowe chodniki, wymieniono kostkę brukową, latarnie, kosze na śmieci oraz ławki. Po 15-letniej przerwie udostępniono też Pijalnię Słotwinkę, najstarszy, drewniany obiekt w mieście. 

Otwarcia tężni dokonał burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, w obecności radnych oraz mieszkańców i kuracjuszy, którzy jako pierwsi skorzystali w nowej oferty. 

Oprawę artystyczną zapewnił zespół "Pogranicze" z Tylicza. Nie zabrakło stoiska gastronomicznego ze specjałami kuchni polskiej. 

(MK) aut, UM K-Z

Krynica: pierwsi chętni skorzystali z mikroklimatu tężni solankowej
W odnowionym, krynickim Parku Słotwińskim pierwsi goście skorzystali z otwartej oficjalnie i poświeconej tężni solankowej. Mikroklimat wokół obiektu, zbliżony do nadmorskiego klimatu bogaty jest w jod, brom, wapń, magnez, potas, sód, żelazo.


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)