Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
10/12/2022 - 16:30

Krynica: najstarsze i najcenniejsze szopki oraz figurki kolędnicze na wystawie w "Nikiforze"

W wyjątkowym czasie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, zaprasza do swojej filii Krynicy, na wystawę „Ludowy obraz świata”, prezentującą szopki i figurki kolędnicze. Zaprezentowane zostaną najstarsze i najcenniejsze eksponaty oraz kukiełki.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, dlatego w tym wyjątkowym czasie Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, zaprasza do Muzeum Nikifora w Krynicy na wystawę „Ludowy obraz świata”, prezentującą szopki i figurki kolędnicze.

-Na wystawie są pokazane najstarsze i najcenniejsze szopki oraz kukiełki ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, w tym komplet lalek z początku XIX w. pochodzący z Brzeznej, szopka z zestawem kukiełek wykonana przez Józefa Grucelę z Piwnicznej i szopka wzorowana na szopkach krakowskich. -Joanna Hołda, kuratorka wystawy

-Można zobaczyć także szopki oraz rzeźby i obrazy na szkle, pokazujące sceny charakterystyczne dla przedstawień szopkowych, wykonane w latach 70.- 90. XX w. przez twórców z Paszyna, m.in. Mieczysława Piwkę, Stanisława Mikę, Jana Kożucha, Marię Jasińską czy Zofię Stanek.

Podczas wystawy figurki kolędnicze będzie rzeźbić Kazimierz Skrzypiec, artysta ludowy z Paszyna. Wystawa „Ludowy obraz świata”, prezentującą szopki i figurki pochodzi ze zbiorów Działu Etnografii oraz Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Inauguracja ekspozycji odbędzie się 16 grudnia, o godz. 17. Wystawę będzie można oglądać do 19 lutego 2023 r. Patronat medialny sprawuje portal "Sądeczanin". (MK) fot. materiały Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Dziękujemy za przesłanie błędu