Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
11/10/2018 - 14:00

Krynica: najstarsza drewniana świątynia stoi na stoku Góry Parkowej

Najstarsza krynicka świątynia pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej wznosi się na stokach Góry Parkowej. Wybudowano ją ze składek kuracjuszy z drzewa w stylu bizantyjskim, na planie krzyża greckiego, według projektu Feliksa Księżarskiego.

Jest to najstarsza świątynia w Krynicy-Zdroju, nazywana jest kaplicą na Dietlówce.  8 sierpnia 1863 roku kamień węgielny pod nią poświęcił proboszcz muszyński Piotr Sułek.

Wewnątrz znajdują się  dwa klasycystyczne ołtarze z przełomu XIX i XX wieku, a także obraz Przemienia Pańskiego, ofiarowany przez biskupa tarnowskiego Grzegorza Tomasza Zieglera.

Na początku lat 90. XX wieku w pożar strawił kopułę, wieżyczkę i strop zakrystii, dwa lata później zostały one odbudowane. Po wybudowaniu murowanego Kościoła Zdrojowego,  świątynia na Parkowej została zamknięta. Jednak kuracjusze doprosili się o odprawianie w niej nabożeństw.


Przed wejściem stoi krzyż upamiętniający pięćsetlecie zwycięskiej bitwy stoczonej 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem przez wojska polsko – litewskie z Krzyżakami. Zastąpił tzw. krzyż krożański, poświęcony ofiarom rzezi kroskiej z 1893 roku. (katolicy w Korżach na Litwie bronili kościół przed przebudową na cerkiew).

(MKA) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu