Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 września. Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny
31/05/2023 - 23:15

Krynica: Bezpieczeństwo osób starszych, o czym należy pamiętać?

W Krynicy obchodzono (31 maja) Światowy Dzień Seniora, Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość stała się okazją do pogadanki o bezpieczeństwie seniorów i osób niepełnosprawnych.

W sali balowej Starego Domu Zdrojowego w Krynicy-Zdroju obchodzono (31 maja) Światowy Dzień Seniora, Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych. Uroczystość stała się okazją do pogadanki o bezpieczeństwie osób starszych i niepełnosprawnych, którą przeprowadziła podkomisarz dr Iwona Grzebyk-Dulak. 

Seniorzy najczęściej padają ofiarami kradzieży, włamań i oszustw. Przestępcy wykorzystują łatwowierność starszych i samotnych. Jednym z najczęstszych przestępstw jest oszustwo dokonywane metodami „na wnuczka” i „na policjanta”, w wyniku którego seniorzy tracą oszczędności całego życia.

Policjantka mówiła też o zagrożeniach, wynikających z kradzieży tożsamości, danych PESEL, dowodu osobistego. Przypomniała również zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. 

Oto niektóre porady dla seniorów: 

  • bez zbędnej potrzeby nie należy nosić dużej kwoty pieniędzy przy sobie, 
  • po wypłacie z bankomatu lub dokonaniu transakcji bankowej warto poprosić zaufaną osobę, o odprowadzenie do domu, 
  • trzeba znać na pamięć kod PIN swojej karty bankomatowej. Nigdy nie zapisywać go na karteczce, przechowywanej obok karty, 
  • nie należy pożyczać pieniędzy osobom deklarującym, że chcą przekazać gotówkę twoim bliskim;
  • pamiętać o tym, że Policja nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nigdy nie prosi o przekazanie komuś pieniędzy,
  • nie można udostępniać dowodu osobistego czy danych PESEL. 

W każdym przypadku próby oszustwa należy zgłosić je w Komendzie Policji lub zadzwonić pod numer telefonu 112.

W części artystycznej wystąpili uczniowie krynickiej, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, Zespół Wokalny "Kryniccy Seniorzy" oraz gościnnie artyści z Ukrainy. Organizatorzy wydarzenia: Urząd Miasta, Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. (MK) fot. (MK). 
 Dziękujemy za przesłanie błędu