Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 7 lutego. Imieniny: Ryszarda, Teodora, Wilhelminy
14/09/2022 - 12:10

Krótkofalowcy w akcji. Sprawdzali łączność w czasie sytuacji kryzysowych [ZDJĘCIA]

W pracy służb ratunkowych niezwykle ważne są ćwiczenia, przygotowujące na różne ewentualności i kryzysy. Niedawno odbyły się w Dobrej i zgodnie z założeniami obejmowały m.in. pożar zabytkowej świątyni. Brali w nich udział członkowie sądeckiego Radioklubu SP9RNS.

Ćwiczenia w Dobrej

Kilka dni temu zakończyły się ćwiczenia Krajowego Sytemu Ratowniczo Gaśniczego z powiatu limanowskiego. Brały w nich udział wydzielone pododdziały Małopolskiej Brygady Odwodowej PSP, służby wspomagające oraz EmCom Polska oddział Małopolska. Wszystko odbywało się pod kryptonimem Dobra2022.

- Założenia przewidywały wiele epizodów i złożonych sytuacji. Do najważniejszych należały m.in. działania gaśnicze, a więc pożar zabytkowej, drewnianej świątyni w Dobrej czy złożone działania specjalistycznych grup ratownictwa chemicznego i wysokościowego. Służby obecne na miejscu realizowały łączność za pośrednictwem własnych zasobów i częstotliwości, według wypracowanych standardów – informuje Radioklub SP9RNS z Nowego Sacza.

Zadaniem członków sądeckiego klubu było budowanie alternatywnego, priorytetowego "mostu" radiowego o ograniczonym udziale zewnętrznym w relacji sztab akcji - stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej - stanowisko kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Krakowie. Zostało zrealizowane przez zastosowanie przemiennika mobilnego zlokalizowanego na górze Paproć 620 m.n.p.m.

Sądecki Radioklub SP9RNS w akcji

Członkowie sądeckiego Radioklubu wykonali szereg czynności, by zapewnić łączność. Na wypadek problemów przewidzieli nawet kanał rezerwowy. Aby potwierdzić, że wszystko sprawuje się jak należy przeprowadzona została łączność testowa.

- Systemem wspomagającym działania ratownicze, a szczególnie ratownictwo chemiczne była automatyczna stacja komunikatów pogodowych projektu Michała SQ9EZG. Urządzenie za pośrednictwem radiotelefonu podawało na bieżąco informacje o stanie pogody, a w szczególności siłę i kierunek wiatru dla lokalizacji, w której odbywały się działania ratownicze. Jedna stacja pracowała w paśmie 2m. Druga, aby komunikaty o kierunku przemieszczania się substancji toksycznych były dostępne dla przebywających w okolicy obywateli działała w paśmie CB – wyjaśnia Radioklub.

- W OT12 w stan gotowości zostały postawione stacje SQ9IAB, SP9PAP, SP9IDA i SP9TDF. Na terenie działań w Limanowej i Dobrej pracowały stacje SQ9JYE, SP9PSP, SQ9OKT, SQ9EZG, SQ9OND, SP9DT, SQ9FWX i SQ9OJV z Radioklub SP9RNS Nowy Sącz – czytamy dalej na stronie internetowej klubu.

W ćwiczeniach ze strony służb brało udział łącznie ponad 40 pojazdów i 200 osób. - Było to dla nas nowe doświadczenie i możliwość współpracy z wieloma profesjonalnymi służbami w ramach łączności kryzysowej. Wnioski? Są. Niebawem się nimi podzielimy – podsumowuje sądecki Radioklub. ([email protected], fot.: Radioklub SP9RNS Nowy Sącz)

Ćwiczenia w Dobrej
Niedawno odbyły się w Dobrej odbyły się ćwiczenia i zgodnie z założeniami obejmowały m.in. pożar zabytkowej świątyni. Brali w nich udział członkowie sądeckiego Radioklubu SP9RNS.


Dziękujemy za przesłanie błędu