Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
13/03/2022 - 05:45

Kraina chłodu, rowerów i braku obostrzeń. Tym zaskakuje Kopenhaga [ZDJĘCIA]

Piękne zabytki to nie wszystko. W Kopenhadze w oczy rzuca się coś jeszcze. Ulicami duńskiej stolicy podróżuje ogromna ilość rowerzystów. A wszystko przy bardzo niskich temperaturach. To bez wątpienia bardzo ciekawe miasto.

Stolica Danii – Kopenhaga jest jednocześnie największym miastem w tym państwie. Zamieszkuje ją blisko 800 tys. osób. Położona jest na największej duńskiej wyspie – Zelandii oraz częściowo na wyspie Amager.

Miasto jest pełne zabytków, które szczególnie zainteresują miłośników sztuki, architektury oraz historii. Wystarczy tutaj wymienić m.in. ratusz, katedrę Najświętszej Maryi Panny, dworzec kolejowy, Pałac Królewski Amalienborg, Christianborg (siedzibę parlamentu). W oczy rzucają się charakterystyczne budynki w stylu skandynawskim. To typowa zabudowa dla państw północy Europy. Dostrzegamy ją na każdym kroku.

Miłośników sportu szczególnie zainteresują zapewne obiekty piłkarskie. Tych tutaj nie brakuje. Warto zajrzeć przede wszystkim na stadion narodowy – Parken (na którym mecze rozgrywa również FC Kopenhaga). Gościł on niedawno Euro 2021, podczas którego Duńczycy dotarli aż do półfinału.

Warto wspomnieć również o „rowerowym szaleństwie” jakie panuje w mieście. Podróżują w ten sposób niemal wszyscy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Kopenhaga jest "zawalona" dwukołowymi pojazdami. Widać, to na każdym kroku

Wyjeżdżając do Kopenhagi, zwłaszcza w okresie zimowym, zabierzmy ze sobą odpowiednie ubranie. Chłodne, skandynawskie powietrze potrafi „dać w kość”. Temperatura odczuwalna jest dużo niższa niż ta, którą wskazują termometry. Do tego dochodzą mocne podmuchy wiatru. Warto się na to dobrze przygotować.

Jak wygląda aktualną sytuacją covidową w kraju? Obostrzenia praktycznie nie obowiązują. Wjechać do Danii z Polski, bez konieczności wykonywania testu, mogą zarówno osoby zaszczepione, jak i niezaszczepione. W sklepach czy innych przestrzeniach zamkniętych nikt nie nosi  maseczek. W ostatnich dniach notowanych jest tutaj około 10-12 tys. przypadków zakażeń. Z podobnymi liczbami mamy do czynienia w Polsce, gdzie restrykcje ciągle panują. ([email protected], fot.: MP)

Obraz Kopenhagi
Miasto wielu zabytków i rowerów. Tym się charakteryzuje stolica Danii - Kopenhaga.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu