Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
02/12/2014 - 11:00

Korzenna. Remiza, sala widowiskowa, świetlica i biblioteka w jednym budynku

W sobotni wieczór 29 listopada w Mogilnie, w gminie Korzenna zawyła strażacka syrena. Druhowie tym razem nie jechali do pożaru, ale cieszyli się z nowej remizy. W andrzejki spełniła się wróżba sprzed kilku lat. Wielofunkcyjny obiekt, w którym mieści się m.in. jednostka OSP, doczekał się otwarcia. Wstęga została przecięta, a mieszkańcy już planują kolejne wydarzenia w centrum kultury.
Nowoczesny budynek mieści jednostkę miejscowej straży pożarnej, salę wielofunkcyjną, zaplecze kuchenne, świetlicę, bibliotekę, 4 pokoje gościnne oraz pomieszczenia w przyziemiach, które zostaną zaadaptowane w zależności od potrzeb. Gala otwarcia zgromadziła licznie przybyłych mieszkańców.

Takiego obiektu w Mogilnie potrzebowaliśmy! To jest bardzo dobra inwestycja i właściwie wydane pieniądze. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo tutaj będzie rozwijała się kultura, młodzież będzie się spotykać, a my jako Stowarzyszenie też mamy tu swoją siedzibę więc będziemy działać! – zapowiada Maria Konicka, radna z Mogilna i prezes Stowarzyszenia „Mogilskie Cisy”.

Szczególne powody do radości mają druhowie miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
W nowoczesnym obiekcie mieści się ich nowa jednostka. – Dziękuję wszystkim, którzy są nam przychylni, zawsze nas wspierają i pomagają. Szczególnie dziękujemy państwu Halinie i Józefowi Rolom za użyczenie placu na swoim podwórku dla naszych samochodów i znoszenie trudów związanych ze strażakami. Teraz do pożaru będziemy wyjeżdżać z dwustanowiskowego garażu – cieszył się Szczepan Sikoń prezes OSP Mogilno.

Podziękowania otrzymali także wójt Leszek Skowron, radni Gminy Korzenna, którzy podjęli decyzję o przeznaczeniu środków z budżetu na budowę centrum kultury oraz proboszcz Parafii Mogilno, ks. Emil Myszkowski, który nieodpłatnie przekazał 30 arów gruntu pod budowę wielofunkcyjnego obiektu.

Wątpliwości czy się zgodzić na taką lokalizację to naprawdę miałem duże, ale była taka siła argumentów, że kultury nie będzie, straży nie będzie, w tym Mogilnie nic nie będzie! Patrzę z mojego okna w tą stronę i ten widok cieszy. Mam nadzieję, że ten obiekt wszystkim będzie służył – mówił ksiądz Emil Myszkowski, który podczas gali otwarcia poświęcił wielofunkcyjny budynek.

Podziwiając nową remizę, wspominano działalność druhów w ich poprzedniej jednostce.
- Pamiętam jak będąc małym chłopcem biegłem szybko do remizy zająć sobie stoliczek, a było ich raptem dziewięć – opowiadał Leszek Skowron wójt Gminy Korzenna. – Chciałbym, żeby w tym obiekcie różne środowiska podejmowały inicjatywy i aby tętnił życiem, tak jak ten stary budynek, którego już nie ma – podkreślał wójt.

Na dobry początek gospodarze zaprosili do obejrzenia artystycznych talentów. Publiczność zobaczyła skecze oraz pokazy taneczne w wykonaniu uczniów z Koniuszowej, Mogilna i Posadowej Mogilskiej. Za radą prowadzącego, kilku śmiałków udało się do wróżek, by poznać swoją przyszłość. Z kolei do wspólnej zabawy andrzejkowej chętnych nie brakowało. Przy muzyce zespołu BRh+ tańczono do północy.

(opr.jg) Źródło fot. UG Korzenna, Jadwiga Jelińska
 


Dziękujemy za przesłanie błędu