Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
31/03/2015 - 12:00

Klub Młodego Odkrywcy otrzymał patronat Centrum Nauki Kopernik

W Szkole Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy-Przyrodnika SALAMANDRA. Cykl spotkań Klubu rozpoczęła prelekcja ornitologa Pana profesora Tadeusza Zająca z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Uczniowie wysłuchali wykładu na temat dziko żyjących ptaków występujących na naszych podwórkach, w ogrodach i lasach. Klubowicze mieli możliwość poznać i nauczyć się rozpoznawać kilkanaście gatunków ptaków.

Dowiedzieli się jakie są ich zachowania godowe, śpiew i strategie obronne, co im zagraża, jak również dowiedzieli się jak należy pomagać ptakom w zimie. Nauczyli się jak powinny być zbudowane budki lęgowe dla odpowiednich gatunków ptaków oraz oglądały różne rodzaje obrączek służących do indywidualnego znakowania ptaków (inne dla sikor, inne dla łabędzi).

Podczas spotkania dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda siatka ornitologiczna służąca do łapania ptaków i pomagały przy jej mocowaniu wśród zarośli wokół szkoły. Dowiedziały się również na czym polega praca naukowca/ornitologa i jak nim zostać.

W obecności gościa z Polskiej Akademii Nauk w Krakowie została odsłonięta tablica informująca, że nad Klubem patronat sprawuje Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Rdziostowski klub jest pierwszym i jedynym Klubem Młodego Odkrywcy na Sądecczyźnie pod ich patronatem.

Na zakończenie spotkania członkowie Klubu z rąk profesora Zająca otrzymali legitymacje członkowskie Klubu Młodego Odkrywcy-Przyrodnika SALAMANDRA. Jego opiekunem jest Marta Potoczek.

(opr.jg) źródło: UG Chełmiec
 


Dziękujemy za przesłanie błędu