Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
02/10/2020 - 12:15

Kiedy do komornika? Jak napisać prosty wniosek o ściągnięcie alimentów?

Wielu rodziców bezkarnie uchyla się od płacenia alimentów. Problem wcale nie dotyczy tylko ojców. Uciążliwi dłużnicy alimentacyjni potrafią skutecznie ukryć swój dochód i majątek, wodząc za nos bezsilnych komorników. Jak skutecznie napisać wniosek o ściągnięcie alimentów?

Niepłacenie alimentów zdarza się bardzo często. Jedni nie płacą wcale, inni płacą mniej niż powinni albo robią to nieregularnie. Tłumaczenie jest zwykle to samo: "niestety więcej pieniędzy już nie mam". Co robić w takiej sytuacji?

Krok 1. Tytuł wykonawczy. Uzyskanie tytułu wykonawczego to nic innego jak otrzymanie wyroku, w którym sąd zasądził alimenty, wraz z klauzulą wykonalności. Klauzula wykonalności to w praktyce pieczęć sądu, mocą której wszelkie osoby, urzędy i organy obowiązane są podporządkować się wyrokowi i udzielić pomocy przy jego realizacji. Jak go uzyskać?

Czytaj też: Prawnik radzi: 20 czy 30 lat? Po jakim czasie zasiedzenie działki jest możliwe?

Wystarczy wysłać do sądu wniosek z prośbą o nadanie klauzuli wykonalności oraz załączyć wyrok, który mamy w domu. Jeśli nie mamy wyroku w wersji papierowej, należy wpłacić w kasie lub na konto sądu kwotę 20 zł – wówczas sąd sam wydrukuje wyrok, opatrzy go klauzulą wykonalności i wyśle na wskazany przez nas adres. Sąd rozpatruje wnioski o nadanie klauzuli wykonalności stosunkowo szybko. Jak tylko doręczy nam opatrzony pieczęcią wyrok, możemy podjąć dalsze działania. Egzekucja jest również możliwa na podstawie tzw. postanowienia o zabezpieczeniu alimentów.

Krok 2. Wybór komornika. Lista komorników sądowych dostępna jest na stronie Sądu Rejonowego w Nowym Sączu. Zanim skierujemy do wybranej kancelarii komorniczej nasz wniosek warto sprawdzić, czy dany komornik przyjmuje nowe sprawy. Często zdarza się, że komornicy są przeciążeni i chwilowo odmawiają podejmowania nowych egzekucji. Najlepiej wybrać komornika, którego siedziba znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania dłużnika.

Krok 3. Wniosek o wszczęcie egzekucji. Kolejnym krokiem jest skierowanie do komornika wniosku o wszczęcie egzekucji. We wniosku powinno znaleźć się oznaczenie stron, czyli wierzyciela (zwykle będą nim uprawnione do alimentów dzieci reprezentowane przez matkę lub ojca) oraz dłużnika. W piśmie należy wskazać, na podstawie jakiego dokumentu wnioskujemy o egzekucję oraz podać numer rachunku bankowego, na jaki komornik ma przesłać wyegzekwowane od dłużnika pieniądze.

Zobacz także: Nie tak się umawialiśmy! Czy da się skutecznie odwołać darowiznę?

Jeśli mamy wiedzę dotyczącą tego, gdzie dłużnik pracuje, jakie posiada nieruchomości, konta bankowe albo czy w ogóle posiada jakikolwiek majątek, warto uwzględnić to w piśmie. W ten sposób pomożemy komornikowi i przyśpieszymy proces poszukiwania pieniędzy.

Sam wniosek o wszczęcie egzekucji jest darmowy. Komornik może jednak tymczasowo zwrócić się do nas o wniesienie niewielkich opłat za dokonanie czynności związanych z poszukiwaniem majątku dłużnika. Jeśli egzekucja będzie skuteczna, komornik zwróci nam te koszty, obciążając nimi dłużnika. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu