Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
28/05/2023 - 16:30

Kamianna: Miodowa majówka rozpoczęła pszczelarski sezon

Miodowa majówka w Kamiannej, tradycyjnie zorganizowana w ostatnią sobotę maja, rozpoczęła pszczelarski sezon.

W niewielkiej miejscowości Kamianna, położonej wśród lasów, rozwija się ważny Ośrodek Pszczelarstwa i Światowe Centrum Apiterapii. Tu rodzi się złoto, którym jest miód. Od wielu lat, w ostatnią sobotę maja sądeccy i podhalańscy pszczelarze spotykają się, aby rozpocząć sezon.

Miodową majówkę w pasiece Barć im. ks. Henryka Ostacha (27 maja) rozpoczęło nabożeństwo, odprawione w kościele parafialnym w intencji pszczelarzy i pasieczników.  Podczas mszy została poświęcona figurka św. Ambrożego, ukazywanego zazwyczaj w stroju biskupim, pontyfikalnym.

Według legendy rój pszczeli otoczył nowo narodzonego Ambrożego, składając w jego usta miód. Miało to zapowiadać gorliwą pracę duszpasterską głoszenia przez niego słowa Bożego. 

Następnie poczty sztandarowe i zaproszeni goście przemaszerowali na plac przy pasiecie, gdzie zostali powitani przez gospodarzy Emilię i Jacka Nowaków. 

- Inicjatorem tych majówek był Józef Różański, który organizował je przez wiele lat w swojej pasiece, w Spytkowicach. Przez ponad 20 lat, właśnie tam u niego się odbywały. - mówi pszczelarz Jacek Nowak. 

-To właśnie od Józefa Różańskiego przejęliśmy jego inicjatywę organizowania majówek w Kamiannej. 

Podczas majówki można było zwiedzić Muzeum Pasiecznictwa oraz Galerię św. Ambrożego, otrzymane od Józefa Różańskiego. Zmarły w 2022 roku pszczelarz, prezes Podhalańskiego Koła Pszczelarzy, kolekcjonował zabytkowe ule i stary sprzęt pszczelarski, zebrany z całego Podhala. 

Piknik w Kamiannej połączony został z wręczaniem honorowych odznaczeń oraz występami artystycznymi. Majowe spotkanie pszczelarzy zakończyło błogosławieństwo św. Ambrożego. (MK). fot. (MK). Dziękujemy za przesłanie błędu