Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
19/08/2020 - 11:00

Kącik wędkarski (9). Gdzie łowić? Jezioro Rożnowskie

Powstał w latach 1935-1941 w wyniku zbudowania zapory na 80 km Dunajca, dla potrzeb Elektrowni Rożnów. Jest jednym z najstarszych sztucznych zbiorników w Polsce. Oprócz wspomnianej powyżej ważnej roli, zbiornik pełni również funkcję m.in. przeciwpowodziową, rekreacyjną i turystyczną oraz żeglugową. Jest również atrakcyjny z wędkarskiego punktu widzenia.

Zbiornik Rożnowski ma powierzchnię 1600 ha i długość ok. 20 km, a jego głębokość dochodzi do 30 metrów. Znajduje się na nim tzw. Małpia Wyspa (dawne grodzisko), która jest rezerwatem ptactwa.

W zbiorniku tym przeważają leszcze, okonie i płocie. Trafiają się też szczupaki oraz bolenie i sumy. Największą atrakcją są jednak sandacze; rejestrowano tu połowy sztuk o wadze ponad 8 kg.

Najciekawsze miejscówki znajdują się na lewym (zachodnim) brzegu zbiornika. Presja wędkarska jest średnia, a łowienia nie ułatwiają strome i w większości zalesione brzegi.

Zobacz: Kącik wędkarski (1): Moja przygoda z karpiem

W ostatniej dekadzie poważnym problemem obniżającym atrakcyjność tego zbiornika okazało się jego znaczące zamulenie i wypłycenie. W celu rozwiązania tej kwestii od 2005 r. realizowany jest kompleksowy program rekultywacji zbiornika. Stwarza to nadzieję na poprawę sytuacji ichtiologicznej zbiornika i zwiększenie jego atrakcyjności pod względem wędkarskim.

W ostatnim czasie można było przeczytać wiele krytycznych wypowiedzi wędkarzy na temat możliwości wędkowania w Zbiorniku Rożnowskim. Zdarzają się jednak również doniesienia o pozytywnym wydźwięku.

Przeczytaj też: Kącik wędkarski (2): Pstrągi - nie tylko na muchę

Na rybostan zbiornika z pewnością wpływ miał również niski stan wód, który towarzyszył ubiegłorocznym suszom, podobnie jak niekorzystne powodzie z przed dwóch lat. Ogólnie rzecz biorąc, od dwóch lat w całym kraju można było zaobserwować niekorzystne zmiany środowiskowe wpływające na populację ryb i utrudniające wędkowanie.

Oprócz tego, co można przeczytać na temat sytuacji w Zbiorniku Rożnowskim, ważne są opinie samych wędkarzy świadczące o tym, czy faktycznie można tam liczyć na udane połowy czy nie? Dlatego zachęcam jak zwykle do dzielenia się swoimi doświadczeniami/wynikami z poprzedniego i tego roku. (P.W.)

Kącik Wędkarski (3): Rekordowo długie liny
Kącik wędkarski (4). Metoda na leszcza
Kącik wędkarski (5). Nowy sezon czas zacząć!
Kącik wędkarski (6). Przygotowania do sezonu - niezbędna teoria
Kącik wędkarski (7). Przepis na pstrąga w galarecie
Kącik wędkarski (8). Zbiornik Czorsztyński tak blisko SączaDziękujemy za przesłanie błędu