Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/03/2013 - 14:33

Kącik wędkarski (8). Zbiornik Czorsztyński tak blisko Sącza

Znajduje się w Kotlinie Nowotarskiej pomiędzy Pieninami a Gorcami, ok. 55 km od Nowego Sącza. Powstał w 1996 r. poprzez spiętrzenie rzeki Dunajec i zbudowanie zapory wodnej w Niedzicy. Miejscowości znajdujące się wokół zbiornika to m.in.: Dębno, Frydman, Falsztyn i Czorsztyn. Aktualnie dominującym gatunkiem ryby jest leszcz, a rzadziej można również spotkać szczupaki, okonie, płocie, klenie i ukleje.
Powierzchnia wody zbiornika ma ok. 1300 ha, a długość linii brzegowej ok. 30 km. Głębokość w okolicy zapory dochodzi do 50 m i zależy od stopnia spiętrzenia wody. Zbiornik ma wydłużony kształt, którego szerokość nie przekracza 1,7 km.
Dominującym gatunkiem ryby jest leszcz, a rzadziej można również spotkać szczupaki, okonie, płocie, klenie i ukleje. Wśród pozostałych ryb obecnych w tym zbiorniku wymienia się także pstrągi potokowe i tęczowe, trocie jeziorowe, głowacice, brzany oraz świnki. Łowisko znane jest z dużych drapieżników, zwłaszcza szczupaka i okonia, które jakiś czas temu łowiono z powodzeniem z brzegu, a obecnie do ich połowu nieodzowna stała się łódź. Znajduje się tu również strefa ochronna Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie występują ograniczenia i zakazy wędkowania (patrz http://www.lowisko.home.pl/pzwnsinfo/zezwolenie/2013/zezwolenie2013.pdf)
Ponadto PZW Nowy Sącz wprowadziło w Zbiorniku Czorsztyńskim szereg innych okresowych ograniczeń, z którymi warto się zapoznać przed wybraniem się na ryby. Obowiązują tu m.in. zakazy spinningu z brzegu od 1 stycznia do 30 kwietnia, spinningu ze środków pływających od 1 stycznia do 15 czerwca, połowu sandacza w okresie od 1 stycznia do 15 czerwca oraz zakaz łowienia w nocy od 1 stycznia do 30 kwietnia i od 1 listopada do 31 grudnia. Z innych ograniczeń mających nie tylko okresowy charakter, należy pamiętać o tym, że obowiązuje tutaj także całkowity zakaz łowienia na żywą lub martwą rybkę. Zwolennicy połowu białej ryby powinni z kolei wiedzieć, że w zbiorniku nie można stosować zanęty, której łączna waga przekracza 2 kg.
Interesujący opis zbiornika z wykazem najciekawszych miejscówek i technik łowienia można znaleźć pod adresem:http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/1056. Z wędkarskiego punktu widzenia na uwagę zasługuje zatoka pod Mizerną i zatoka Kluszkowska na lewym brzegu oraz zatoka Falsztyńska na prawym brzegu, jak również cofka jeziora niedaleko od mostu Pod Hubą.
Poza tym zbiornik jest malowniczo położony, a jego okolica posiada znaczące walory krajoznawczo-turystyczne. Warto zobaczyć m.in. zamki w Czorsztynie oraz Niedzicy.
Rozgrywano tu XVII Międzynarodowy Puchar Głowatki 2010 (http://www.czorsztyn.pl/pl/5413/43158/function.session-start), Podlodowe Mistrzostwa Polski 2010 (http://lowisko.net/?podlodowe-gpp-czorsztyn-22-24.01.2010,58) oraz Puchar Polski w Wędkarstwie Podlodowym w dniach 31.01-03.02.2013 r. (http://www.wedkarstwopodlodowe.pzw.org.pl/cms/12833/gpix__czorsztyn_2013).
W 2012 r. PZW Nowy Sącz zarybił zbiornik podchowanym narybkiem sandacza, a w 2011 r. narybkiem jesiennym szczupaka i suma. Zbiornik jest jednym z najbardziej zagrożonych kłusownictwem – plasuje się jako trzeci na liście czterech najgorszych obwodów wędkarskich pod tym względem. Zapraszam tradycyjnie do dzielenia się swoimi doświadczeniami.

P.W.

Poprzednie:

Kącik wędkarski (1): Moja przygoda z karpiem

Kącik wędkarski (2): Pstrągi - nie tylko na muchę

Kącik Wędkarski (3): Rekordowo długie liny

Kącik wędkarski (4). Metoda na leszcza

Kącik wędkarski (5). Nowy sezon czas zacząć!

Kącik wędkarski (6). Przygotowania do sezonu - niezbędna teoria

Kącik wędkarski (7). Przepis na pstrąga w galarecie







Dziękujemy za przesłanie błędu