Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
31/08/2022 - 15:00

Jeden nauczyciel na siedmioro uczniów. Takie są realia w małych sądeckich szkołach

Według danych Eurostatu za rok 2019 w Polsce na jednego nauczyciela szkoły podstawowej przypadało niespełna 10 uczniów. W gminie Łabowa w 2021 roku liczba ta wyniosła 7. Jak wygląda nauka w małych sądeckich podstawówkach? Poprzedni rok szkolny podsumowuje specjalny raport.

Łabowskie szkoły w liczbach

O stanie szkolnictwa na terenie gminy Łabowa mówi opublikowany na stronie Biuletynu Informacji Publicznej raport o stanie gminy Łabowa za rok 2021.

W gminie Łabowa funkcjonują cztery szkoły podstawowe:

  • Szkoła Podstawowa im. świętego Franciszka z Asyżu w Łabowej
  • Szkoła Podstawowa im. księdza kardynała Stanisława Wyszyńskiego w Nowej Wsi + filia w Roztoce Wielkiej
  • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Czaczowie
  • Szkoła Podstawowa im. świętej Kingi w Maciejowej.

Łącznie w 2021 roku w łabowskich szkołach uczyło się 618 uczniów oraz 231 dzieci uczęszczało do oddziałów przedszkolnych.

Najbardziej liczna jest szkoła w Łabowej. Tutaj w 2021 roku uczyło się 319 dzieci (219 w szkole podstawowej i 100 przedszkolaków). W podstawówce w Nowej Wsi uczy się 242 dzieci, a oddziały przedszkolne liczą 67 maluchów. To druga, pod względem liczby uczniów, szkoła w gminie Łabowa.

Najmniejsza jest szkoła w Czaczowie. Tu do oddziałów przedszkolnych uczęszczało 25 dzieci, a do podstawówki 70. Łącznie w Czaczowie uczy się mniej niż setka dzieci. W Maciejowej ta liczba wynosi 126 (87 – szkoła podstawowa, 39 – oddziały przedszkolne).

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat widocznie zwiększyła się liczba uczniów w Szkole Podstawowej w Maciejowej oraz w Nowej Wsi. Przez ostatnie trzy lata niewielki spadek pod względem liczby uczniów odnotowywała szkoła w Łabowej.

Nie przegap: Oddajmy hołd bohaterom! Kolejna msza święta na Hali Łabowskiej już w najbliższą sobotę 

W szkołach podstawowych z terenu gminy Łabowa do jednej klasy w 2021 roku uczęszczało średnio 14 uczniów. W oddziałach przedszkolnych było to średnio 23 dzieci.

W trakcie poprzedniego roku szkolnego 5 uczniów zostało objętych kształceniem specjalnym, a jedna uczennica nauczaniem indywidualnym. Wczesne wspomaganie rozwoju w 2021 roku dotyczyło 4 dzieci.

Łabowskie szkoły i przedszkola zatrudniły w 2021 roku łącznie 123 nauczycieli. Najwięcej pełnych etatów dotyczyło nauczycieli dyplomowanych. Mówiąc o kadrach nie sposób zapomnieć również o pracownikach administracji i obsługi. Gmina Łabowa zatrudniła 23 osoby, które zajmowały się wspomnianą dziedziną.

Według informacji zawartych w raporcie o stanie gminy Łabowa, na jednego nauczyciela przypadało średnio 7 uczniów.

Czytaj również: Przed pierwszym dzwonkiem 31 nauczycieli ze szkół w Nowym Sączu miało powód do radości [ZDJĘCIA]

Wydatki na oświatę w gminie Łabowa

W poprzednim roku gmina Łabowa wydała na oświatę 9 907 487,12 złotych. Subwencja oświatowa przekazana z budżetu państwa wyniosła 6 781 310 złotych, co oznacza, że samorząd dopłacił do funkcjonowania szkół ponad 3 miliony złotych.

Autorzy raportu o stanie gminy zauważają, że średnie roczne wydatki w przeliczeniu na jednego ucznia z terenu gminy kształtowały się w 2021 roku na poziomie 16 031,53 złotych.

Jeśli chodzi o przedszkola, dotacja, którą otrzymała gmina Łabowa pokryła zaledwie 14 procent wydatków. Za utrzymanie przedszkoli samorząd zapłacił ponad 1 500 000 złotych, z czego ponad 1 300 000 złotych gmina zapłaciła ze swojego budżetu. ([email protected], fot. Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu