Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
16/01/2021 - 12:30

Jak skutecznie prosić o podwyżkę? Oto cztery najważniejsze wskazówki

Wielu z nas marzy o tym, żeby więcej zarabiać. Obecna pensja niby jest satysfakcjonująca, ale gdyby była wyższa o kilkaset złotych, byłoby wręcz idealnie. Inne zdanie w tej kwestii prezentują pracodawcy, którzy szukają oszczędności, gdzie tylko się da. Jak sprytnie i skutecznie poprosić o podwyżkę, żeby z góry nie przekreślać swoich szans?

1. Wybierz odpowiedni moment. Rozmowa o podwyżce w pośpiechu, gdy twój szef ma dla ciebie tylko kilka minut, z góry jest skazana na porażkę. Poczekaj więc na odpowiedni moment. Może właśnie skończyłeś studia, odbyłeś szkolenie albo mija kolejny rok twojej pracy w firmie? Pracodawca przydzielił ci nowe obowiązki, ale nie pomyślał o wynagrodzeniu? Możesz wykorzystać te okoliczności i nawiązać do nich w trakcie rozmowy.

2. Zacznij neutralnie. Pokazując swojemu pracodawcy, że zależy ci na podwyżce i próbując go przekonać, że na nią zasługujesz, zmniejszasz swoje szanse. Możesz jednak sprawić, że do wniosku o tym, że należy ci się podwyżka, pracodawca dojdzie sam, a ty nawet o to nie poprosisz. Zacznij od niezobowiązującego pytania: szefie, co o mnie myślisz? Jakim, twoim zdaniem, jestem pracownikiem? Jak oceniasz moje umiejętności? Wówczas pracodawca sam zacznie wymieniać twoje mocne strony i z pewnością cię pochwali.

Czytaj też: Co musi się znaleźć w umowie o pracę? Bez tych elementów niczego nie podpisuj!

3. Chcę zmienić pracę? Sugestia o zmianie miejsca pracy to następny krok. Możesz zapytać szefa o to, czy według niego poradziłbyś sobie w większej firmie, innym mieście, za granicą lub na innym, wyższym stanowisku. To kolejny moment, w którym pracodawca skupi się na twoich zaletach, a jednocześnie dotrze do niego, że nosisz się z zamiarem zmiany pracy.

4. Co mógłbym zrobić, aby zarabiać 500 zł więcej? Jesteś już o krok od otrzymania podwyżki. Pracodawca powiedział ci już, jak bardzo cię ceni i jakim jesteś wspaniałym pracownikiem. Dałeś mu do myślenia, w dodatku rozważasz podjęcie pracy u konkurencji. Nie pozostaje nic innego, jak dać ci te kilkaset złotych więcej. Warto jednak zapytać, czy jest coś, co mógłbyś poprawić, aby otrzymać podwyżkę i w pełni na nią zasłużyć. Wystarczy, że spełnisz oczekiwania pracodawcy i wywiążesz się z ustaleń poczynionych podczas rozmowy, a dodatkowe pieniądze znajdą się w twojej kieszeni. ([email protected], fot. Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu