Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/11/2020 - 11:35

Jak reagować na fake newsy o koronawirusie i COVID-19?

- Media kłamią o pandemii - krzyczą antymaseczkowcy. O ile w mediach poważnie podchodzących do swej pracy fejków o pandemii raczej nie ma, pełno ich w pseudoinformacyjnych serwisikach i facebookowych profilach. Co robić, by przeciwstawić się szerzącej się pandemii strachu, głupoty i nieodpowiedzialnego clickbaitu?

JAK ROZPOZNAĆ FAKE NEWS
- Kiedy świat reaguje na pandemię COVID-19, stajemy przed wyzwaniem związanym z nadmiarem informacji związanych z wirusem - przestrzega Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).-  Niektóre z tych informacji mogą być fałszywe (FakeHunter) i potencjalnie szkodliwe.

Niedokładne informacje rozprzestrzeniają się szeroko i szybko, co utrudnia opinii publicznej zidentyfikowanie zweryfikowanych faktów i porad z zaufanych źródeł, takich jak lokalne władze zdrowotne lub WHO. Jednak każdy może pomóc powstrzymać rozprzestrzenianie się . Jeśli widzisz w Internecie treści, które Twoim zdaniem są fałszywe lub wprowadzające w błąd, możesz zgłosić je na hostingowej platformie mediów społecznościowych. Jak to zrobić?

FACEBOOK:
Kliknij  Znaczek "..." obok posta, który chcesz oznaczyć jako fałszywy.
Kliknij "Uzyskaj wsparcie" lub "zgłoś post".
Kliknij "Fałszywe informacje", a następnie "Dalej".
Kliknij przycisk "Gotowe".

YOUTUBE: 
Zaloguj się w YouTube.
Kliknij  "... Więcej" pod odtwarzaczem filmu, który chcesz zgłosić.
Z menu wybierz opcję "Zgłoś".
Wybierz powód, który najbardziej odpowiada naruszeniu zasad przez film.
Podaj dodatkowe informacje, takie jak sygnatura czasowa lub opis naruszenia, które pomogą zespołowi sprawdzającemu w podjęciu decyzji. Sprawdź też YouTube Data Viewer

WHATSAPP
Na Androidzie: otwórz WhatsApp > dotknij więcej opcji  > Ustawienia > Pomoc > Napisz do nas.
Na iPhonie: otwórz WhatsApp > Ustawienia  > Pomoc > Napisz do nas.

INSTAGRAM
Aby zgłosić post na Instagramie jako zawierający fałszywą informację:
Dotknij opcji  "..." (Apple iOS) lub "..."  (Android) nad postem.
Dotknij opcji Zgłoś.
Dotknij opcji Fałszywa informacja.
Dotknij przycisku Wyślij.

TIKTOK
Otwórz wideo i dotknij ikony "Udostępnij"
Kliknij "Zgłoś" i postępuj zgodnie z instrukcjami w aplikacji.
 

ZANIM SAM/A UDOSTĘPNISZ:

Przyjrzyj się zdjęciom . Posty z fałszywymi informacjami często zawierają zmanipulowane zdjęcia lub filmy. Czasami zdjęcie może być autentyczne, ale wyrwane z kontekstu. Możesz poszukać danego zdjęcia lub obrazu gdzie indziej, aby sprawdzić, skąd pochodzi - skorzystaj choćby z TinEye.
Nie ufaj nagłówkom. Fałszywe informacje zwykle mają chwytliwe nagłówki, są zapisane wielkimi literami i zawierają wykrzykniki. Jeśli szokujące stwierdzenie w nagłówku wygląda na niewiarygodne, wątpliwość ta może być słuszna.
Sprawdź źródło. Upewnij się, że post pochodzi z zaufanego źródła. Jeśli pochodzi on z konta, którego nie znasz, koniecznie dowiedz się więcej.
Uważaj na nietypowe formatowanie. Wiele stron z fałszywymi informacjami zawiera błędy ortograficzne lub ma nietypowy układ. Przyjrzyj się opublikowanej treści pod tym kątem.
Sprawdź daty. Posty z fałszywymi informacjami mogą zawierać daty, które nie mają sensu, lub daty wydarzeń, które zostały zmienione.
Sprawdź dowody. Sprawdź źródła informacji osoby, która zamieściła post, aby potwierdzić, że są one rzetelne. Brak dowodów lub poleganie na opinii nieznanych ekspertów może wskazywać na fałszywą informację.
Czy post jest żartem? Czasami fałszywe informacje trudno odróżnić od dowcipu lub satyry. Sprawdź, czy dane konto jest znane z publikowania humorystycznych treści i czy szczegóły posta oraz jego ton sugerują, że to tylko zabawa.
Niektóre posty są celowo fałszywe. Podchodź sceptycznie do postów, które widzisz, i udostępniaj tylko te, które są wiarygodne. (źródła: WHO, Instagram, Facebook, TiKTok, Whatsapp, opr. [email protected]) Fot. Wokandapix/Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu