Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/12/2022 - 20:30

Jak przygotować psa do sylwestra? Sprawdź 3 proste sztuczki

Wprowadzenie zakazu strzelania w sylwestra nie ma sensu, to oczywiste. Ludzie i tak będą robić swoje, a efekt będzie odwrotny od pożądanego. Poza tym pociągnięcie do odpowiedzialności wszystkich, którzy hucznie przywitali Nowy Rok fajerwerkami nie jest możliwe. Na szczęście jest kilka metod na uspokojenie wystraszonych pupili.

Czytaj też: Skutki sylwestrowej zabawy? Schroniska dla zwierząt pękają w szwach

To, co dla nas od wielu lat stanowi nieodzowny element przywitania Nowego Roku, dla zwierząt jest realnym zagrożeniem i niewyobrażalną traumą. Co prawda z roku na rok zmienia się świadomość społeczeństwa w tym zakresie, oczywiście na lepsze, jednak nadal obserwujemy tradycję strzelania fajerwerkami w sylwestra. Jedyne, co nam pozostaje, to zminimalizować ryzyko i ułatwić swojemu zwierzęciu przetrwanie najtrudniejszej nocy w roku. Co robić?

1. Rozsądnie zaplanuj spacery.
Trudno wytłumaczyć dlaczego, ale huk fajerwerków słychać zwykle od godzin popołudniowych. Zdezorientowane zwierzęta nie wiedzą, skąd taki hałas, często są przez to rozdrażnione i przestraszone. Postaraj się wyprowadzić swojego psa na spacer po raz ostatni przed godziną 20. Zaaranżuj dodatkowe aktywności, weź ze sobą przysmaki i zadbaj o to, żeby pies wrócił ze spaceru zmęczony bardziej niż zwykle - i jednocześnie szczęśliwy. 

2. Zasłoń okna i włącz telewizor.
Wybierasz się na sylwestrową zabawę albo na domówkę do znajomych? Jeśli zostawiasz pupila samego w domu, pamiętaj aby zasłonić okna i zostawić włączone radio albo telewizor. To pomoże czworonogowi zasnąć i nieco odwróci jego uwagę od nieustannych huków, z którymi pies czy kot nie ma do czynienia na co dzień. Dobrym pomysłem jest też zostawienie uchylonych drzwi do pomieszczenia na uboczu, w którym nie ma okien, na przykład do łazienki.

3. Kup środki uspokajające albo zapachową obrożę.
Zdarzają się zwierzęta tak lękliwe, że standardowe sposoby, a nawet bliskość właściciela niewiele pomogą. Wtedy warto udać się do profesjonalisty, który doradzi odpowiednie leki uspokajające albo obrożę nasączoną specjalnym zapachem, który kojąco wpłynie na niepokój naszego czworonoga. Taką decyzję zawsze powinna poprzedzać specjalistyczna konsultacja. Ponieważ do sylwestra zostało zaledwie kilka dni, nie czekaj i odwiedź weterynarza jeszcze dziś. 

Na tyle, na ile to możliwe, nie zostawiaj podopiecznych samych w domu, a najlepiej fajerwerki oglądaj z psem na kolanach, tuląc go i pomagając mu przetrwać trudne chwile. W objęciach swojego pana będzie czuł się bezpieczny. ([email protected], fot. ilustracyjne, Pixabay.com)







Dziękujemy za przesłanie błędu