Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 kwietnia. Imieniny: Mai, Marcelego, Wadima
14/01/2020 - 23:00

Jak napisać ważny testament? O tych zasadach nie możesz zapomnieć!

Majątek, który zebraliśmy za życia, możemy przekazać w akcie ostatniej woli, czyli w testamencie. Może go sporządzić samodzielnie każdy dorosły człowiek. Co więcej, testament można odwołać lub zmienić w każdym momencie. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że rodzajów testamentów jest wiele. Rozważania ograniczone więc zostaną do zwykłego testamentu własnoręcznego, który możesz napisać w domowym zaciszu sam. Nie potrzebujesz do tego świadków ani notariusza. Najlepiej, żeby był prosty w formie i jasny w treści – nie traktuj go jak listu pożegnalnego.

Po pierwsze, zwykły testament własnoręczny może być sporządzony przez każdą osobę, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Taką zdolność mają osoby pełnoletnie, nieubezwłasnowolnione. W każdej chwili możesz więc postanowić, że zamierzasz przekazać swój majątek na wypadek śmierci.

Co więcej, testament może zawierać wolę tylko jednej osoby – to oznacza, że nie istnieją testamenty wspólne. Małżonkowie nie mogą więc sporządzić testamentu razem. Jeśli chcą przekazać majątek dzieciom, każdy musi wyrazić swoją ostatnią wolę samodzielnie.

Testament jest nieważny, jeśli został sporządzony w stanie wyłączającym świadome albo swobodne podejmowanie decyzji i wyrażanie woli, czyli np. pod wpływem alkoholu, groźby, błędu lub silnych emocji. Akt ostatniej woli należy napisać w całości, od początku do końca pismem ręcznym, podpisać i opatrzyć datą.

Brak daty nie zawsze pociąga za sobą nieważność dokumentu, warto jednak na wszelki wypadek o niej pamiętać. Oznacza to, że testament napisany na komputerze, wydrukowany i własnoręcznie podpisany zostanie uznany za nieważny.

Czytaj też: Jak można przyjąć spadek? O sprawach spadkowych i nie tylko

A jeśli zmienisz zdanie? Testament możesz odwołać! W tym celu należy albo sporządzić nowy testament, w którym napiszesz, że odwołujesz poprzedni, albo zniszczyć jego pierwotną wersję. Wielu zastanawia się także, gdzie powinni złożyć testament. Dokument można schować w domu. Warto jednak poinformować osoby, którym chcemy przekazać swój majątek, gdzie go znajdą. Kiedyś ta wiedza im się przyda. Oby jak najpóźniej.

[email protected], fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu