Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 lutego. Imieniny: Antoni, Oswalda, Romana
11/10/2020 - 14:10

Jak mówicie: Piwniczna, czy Piwniczna-Zdrój, Krynica, czy Krynica-Zdrój?

"Jadę do Piwnicznej", czy jadę do Piwnicznej-Zdroju? "Byłem w Krynicy", czy "byłem w Krynicy-Zdroju"? "Wracam z Sącza", czy wracam z "Nowego Sącza"? Jak mówicie? Jesteście za tym, by w "Sądeczaninie" trzymać się pełnych nazw?

Na ile można, w Sądeczanin.info staramy się pisać językiem potocznym, nie unikać regionalizmów, oddawać formy spotykane w codziennej mowie. Stąd trafi się "fosa" zamiast rowu,  w dopełniaczu użyjemy "Dąbrowej" zamiast "Dąbrowie". Rzeczy dzieją się też często w Krynicy i Piwnicznej zamiast w Krynicy-Zdroju czy Piwnicznej-Zdroju. Ale nie wszyscy nasi Czytelnicy to akceptują.

- Dzień dobry. Po raz kolejny ze smutkiem piszę do Państwa maila informując, że nie ma w Polsce miejscowości Piwniczna! - zwraca się do nas pan Bartłomiej. - Szóstego lutego 1998 roku miasto Piwniczna zmieniło nazwę na Piwniczna - Zdrój i od tego dnia występuję tylko i wyłącznie pod taką nazwą. "Piwniczna" nie jest nawet skrótem nazwy. W "Sądeczaninie" systematycznie i uporczywie popełniacie kardynalny błąd, używając nazwy "Piwniczna" zamiast Piwniczna - Zdrój. Nie ma "Sącza" tylko jest Nowy Sącz lub Stary Sącz. Nie ma "Łososiny" tylko jest Łososina Dolna lub Łososina Górna. 

Nie rozumiem dlaczego nie chcecie być poprawni. Bądź co bądź to poważny portal informacyjny i powinniście wymagać od siebie choć minimum (!) poprawności. Zwracam się do Państwa po raz kolejny aby nazwę mojej miejscowości pisać poprawnie czyli Piwniczna - Zdrój! Każda inna forma tej nazwy jest błędna.

A co Państwo na to? Czy Waszym zdaniem powinniśmy pisać, trzymając się wyłącznie sztywnych reguł, czy też możemy pozwalać sobie na odstępstwa, tak, jak dzieje się to na co dzień wokół nas?Dziękujemy za przesłanie błędu