Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
21/03/2023 - 15:40

Jak dzięki zyskom ze sprzedaży wieprzowiny powstała synagoga w Segedynie?

Początki firmy Pick Szeged Zrt. sięgają 1869 roku, kiedy to Márk Pick, handlarz produktami rolnymi, założył firmę produkującą wyroby mięsne. Obecnie firma Pick zatrudnia około 2 800 osób, produkuje 11 kiloton salami oraz 30 kiloton innych produktów mięsnych, a jej przychody ze sprzedaży przekraczają 60 miliardów węgierskich forintów (około 721 milionów złotych). Od 2009 roku wchodzi w skład Grupy Bonafarm. Pick sprzedaje rocznie blisko 9 mln sztuk salami.

Historia firmy Pick Szeged Zrt. sięga XIX wieku. Od 150 lat Pick jest znaczącym graczem na europejskim rynku przemysłu spożywczego i liderem węgierskiego rynku mięsnego. Firma posiada największe moce produkcyjne suszu mięsnego w Europie Środkowej, a swoim zakresem działalności obejmuje cały pion przemysłu mięsnego; od uboju po hurtową i detaliczną dystrybucję mięsa i jego przetworów.

Na Węgrzech Pick jest najbardziej znaną marką w zakresie przemysłu mięsnego. Firma eksportuje swoje produkty do 35 krajów; posiada spółkę córkę zarejestrowaną w Niemczech i przedstawicielstwo handlowe m.in. w Japonii.

Pick Szeged Zrt. rocznie produkuje blisko 40 000 ton wyrobów mięsnych. W asortymencie firmy znajdują się produkty takie jak: salami i kiełbasy suche, wędliny, pasty z wątróbek, parówki oraz wyroby mięsne z wysokiej jakości wieprzowiny pozyskiwanej ze świń rasy Mangalica, pochodzącej z Węgier. Pick to obecnie największa firma przetwarzająca mięso świń rasy Mangalica na świecie.

Flagowym produktem firmy jest światowej sławy Pick Original Wintersalami. Ten wyjątkowy węgierski produkt wytwarzany jest według tajnej oryginalnej receptury autorstwa Márka Picka od 150 lat.

Firma należy obecnie do Grupy Bonafarm i stara się wykorzystywać do produkcji węgierskie surowce, zatrudniać węgierską siłę roboczą, zachowując doskonałą jakość produktów, pozostając jednocześnie firmą należącą do Węgier.

Wszystko zaczęło się w 1869 roku, kiedy to firma została założona przez Márka Picka, handlarza produktami rolnymi, który nauczył się produkcji salami od włoskich mistrzów. Márk lubił podróże, a w muzeum poświęconym historii firmy Pick prezentowana jest następująca historia:

- Pewnego dnia wyruszył do Włoch, ojczyzny salami, i kiedy skosztował tamtejszego specjału, przyszło mu do głowy, jak świetnie można wykorzysta do tego celu świnie z regionu Szeged.

Pick wrócił do Segedynu w 1869 roku. Chcąc uzyskać smak najbardziej zbliżony do oryginalnego, zatrudnił w  swojej nowootwartej firmie 40 włoskich specjalistów do produkcji salami. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę i już w 1883 roku Márk produkował salami w hurtowych ilościach, w dalszym ciągu współpracując z zatrudnionymi wcześniej Włochami.

W latach 1902-1916 rozpoczęto produkcję wędlin na dużą skalę. Nadrzeczny mikroklimat miasta Segedyn (Szeged) okazał się doskonałym środowiskiem do produkcji salami. Tamtejszy klimat sprzyjał również hodowli ciepłolubnej papryki. Temperatura, nasłonecznienie i warunki atmosferyczne, panujące w regionie Segedyn, są najbardziej korzystne ze wszystkich obszarów uprawy papryki. Segedyn, trzecie pod względem liczby ludności miasto Węgier, leży na południu kraju.

Po śmierci Márka, w 1892 roku, firmę przejęła wdowa Katalin, a od 1906 jego najstarszy syn Jenő. To właśnie Jenő przyczynił się do największego rozwoju firmy. Wykupił sąsiednią fabrykę salami Tiani, która zbankrutowała, i tym samym olbrzymi teren położony nad brzegiem rzeki Cisa stał się własnością rodziny Pick, co umożliwiło rozbudowę rodzinnej fabryki.

W latach 1939-1946 roku średnioroczna produkcja fabryki sięga 3 000 – 4 000 ton produktów. W latach 1947-1957 fabryka wprowadza do oferty kolejne warianty salami i odnotowuje znaczny wzrost produkcji. W tym czasie jednak firma podlega nacjonalizacji i przechodzi z rąk rodziny Pick pod patronat państwa.

Nie stało się to ze szkodą dla samej fabryki, wręcz przeciwnie; już w latach 1958-1971 w firmie zostaje zainstalowana najnowocześniejsza dostępna technologia. Widać to również po wzroście produkcji salami, której poziom przekroczył 10 000 ton tego produktu w latach 1972-1981.

Od 1992 roku firma Pick staje się spółką notowaną na giełdzie, a poziom produkcji wciąż rośnie. W 1997 roku Pick dokonał akwizycji fabryki i marki bekonu Ringa. Rok później (1998) firma zakupiła również Company Szegedi Paprika.

W 2005 roku Pick Szeged Zrt. połączył siły z firmą Délhús w celu uzyskania kompletnego portfolio produktów mięsnych, w 2008 roku otworzył swoje przedstawicielstwo w dalekiej Japonii, a w  2009 roku firma wznowił eksport do Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku Pick Szeged zostaje członkiem Grupy Bonafarm, największej na Węgrzech organizacji zrzeszającej  firmy z branży przetwórstwa spożywczego. W 2010 roku Pick przejął markę Herz.

Linia ubojowa firmy MCS Vágóhíd Zrt. znajduje się w oddalonym od Segedynu o 160 kilometrów mieście Mohács (znanym z klęski Ludwika Jagiellończyka w 1526 przeciw Osmanom). Fabryka składa się z ubojni, miejsca rozbioru i pakowalni. Jest ona w stanie dostarczyć mięso pochodzące z 1 miliona świń rocznie. Inwestycja o powierzchni prawie 26 000 m² zajmuje działkę o powierzchni 23 hektarów. Firma MCS Vágóhíd Zrt. stała się jednym z najważniejszych pracodawców w regionie i zatrudnia obecnie ok. 700 pracowników.

Ciekawostką, a zarazem pewnym kuriozum jest fakt, że Márk Pick był pochodzenia żydowskiego i pomimo że jego religia zakazywała jedzenia mięsa wieprzowego, zbił na nim fortunę a z części zysków ufundował olbrzymią synagogę w Segedynie, której budowa została ukończona w 1907 roku. Jest to druga co do wielkości synagoga na Węgrzech (dach kopuły tejże synagogi wznosił się na wysokość ponad 50 metrów nad miastem). Márk Pick, wychodząc poza sztywne ramy judaizmu,  stworzył salami, które do dziś jest uważane za serce węgierskiej kuchni.

Salami Pick jest węgierską marką, która może równać się innym specyficznym produktom krajowym, znanym i cenionym na całym świecie, takim jak francuski szampan, angielski ser stilton, oraz włoski ser gorgonzola. Jest ona dostępna w niemal każdym węgierskim sklepie spożywczym, a jej logo dumnie nosi drużyna piłki ręcznej w Segedynie – SC Pick Szeged.

Firma Pick obecnie zatrudnia około 2 800 osób, produkuje 11 kiloton salami oraz 30 kiloton innych produktów mięsnych, a jej przychody ze sprzedaży przekraczają 60 miliardów węgierskich forintów (około 721 milionów złotych).

Niepowtarzalny aromat salami Pick wywodzi się z oryginalnej receptury, niezmienionej od 1869 roku, najwyższej jakości mięsa użytego do produkcji i tradycyjnej procedury wędzenia, która trwa prawie 100 dni. Rocznie sprzedaje się blisko 9 mln sztuk salami Pick.

Jak już wspomniano wyżej, Pick Szeged Zrt. należy do Grupy Bonafarm, która działa od 2009 roku i zatrudnia około 8 400 pracowników. Zrzeszająca wytwórców żywności Grupa Bonafarm ma pod swoją pieczą około 34 000 hektarów gruntów ornych. Łącznie hoduje 680 000 świń tucznych i produkuje 40 000 ton produktów mięsnych.

Ponad 30 procent przychodów ze sprzedaży Grupy Bonafarm pochodzi z eksportu. Węgry są najważniejszym rynkiem zbytu grupy, ale swoje wyroby sprzedaje również w całej Europie, przy czym jej najważniejszym rynkiem eksportowym są Niemcy.

Portfolio Grupy Bonafarm jest bardzo bogate i zawiera następujące obszary: produkcję roślinną (45 000 ton pszenicy ozimej rocznie, 67 000 ton kukurydzy rocznie), produkcję pasz (440 000 ton paszy, ponad 1 500 punktów sprzedaży), produkcję zwierzęcą (ponad 6 200 krów mlecznych), wytwórnie produktów mlecznych (ponad 400 milionów litrów przetworzonego mleka) oraz produkcję wina (trwającą nieprzerwanie od 1881 roku, winnice zajmują 370 hektarów ziemi uprawnej, z czego pozyskiwanych jest ponad 2,2 miliona butelek wina). (Martin Barčík, fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu