Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
06/09/2021 - 16:25

Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza, o partnerstwie ze Słowacją

- Partnerstwo ze słowacką Lewoczą trwa już 18 lat i nie ogranicza się tylko do wymiany kulturalnej, poznania historii Spisza, czy kurtuazyjnych wizyt, ale jest żywą współpracą, która skutkuje konkretnymi inwestycjami - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza. I zachęca do podejmowania ponadgranicznej współpracy. Takiej jak ta, której efektem są "Przystanki Kultura".

Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącz z nagrodą od Sądeckiego Towarzystwa Cyklistów.
- Słowacja to nasz naturalny partner, bliski sąsiad, znakomite miejsce do wypoczynku, a Lewocza i jej historia to zupełnie niesamowita sprawa. Miasto na liście UNESCO i bardzo ważne miejsce dla tożsamości narodowej Słowaków. Zachęcam do odwiedzin w tym urokliwym miejscu - zachęca burmistrz Jacek Lelek.

Pierwszy wspólny projekt skutkował rewitalizacją parku miejskiego w Starym Sączu. Potem był dokument - koncepcja ochrony przeciwpowodziowej dolin Popradu i Dunajca w gminie Stary Sącz, czy nowatorski, transgraniczny produkt turystyki kulturowej "Stary Sącz i Lewocza – karpackie miasteczka z klimatem".

- Jego efekty, mimo, że minęło już około 10 lat od jego realizacji możemy oglądać do dziś - to stylowe szyldy w rynku, Starosądecki Jarmark Rzemiosła, który się znakomicie przyjął, przewodnik turystyczny po naszych partnerskich miastach... Tych działań było bardzo wiele. Niemal co roku realizujemy jakiś mniejszy lub większy wspólny projekt - Jacek Lelek udowadnia, że współpraca ponadgraniczna nie musi być tylko celebrowanym raz na parę lat pustosłowiem.

- Teraz najważniejszym zadaniem, które nie byłoby możliwe bez partnerstwa z Lewoczą jest tzw. "leśne molo" na Miejskiej Górze - przypomina burmistrz Starego Sącza. - Cały projekt osi nazwę Skarby przyrody Pogranicza – Ochrona zagrożonych gatunków wraz ze zrównoważonym udostępnieniem atrakcji przyrodniczo-krajobrazowych Starego Sącza i Lewoczy – innowacyjne ścieżki przyrodnicze na Miejskiej Górze i w Lewoczańskiej Dolinie.

Prócz leśnego mola powstała bowiem bardzo atrakcyjna ścieżka przyrodnicza, a w Lewocza zagospodaruje turystycznie swoje stawy w pobliżu miasta. W ramach partnerstwa z Fundacją Sądecką, za unijne pieniąsz powstał też - podobny d tego , w Bardejovie - "Przystanek Kultura", z ławką, koszem na śmieci, ale też instalacją fotowoltaiczną, dzięki której można przystanek oświetlić a pasażerowie mogą skorzystać z możliwości podładowania choćby telefonów, tabletów przy użyciu stacji USB. Dodatkowo jest tu multimedialny ekran, na którym będą emitowane informacje o wydarzeniach kulturalnych, sportowych oraz o atrakcjach turystycznych na terenie pogranicza.(opr. [email protected])


Mikroprojekt „Przystanek Kultura” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014 – 2020.






Dziękujemy za przesłanie błędu