Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 września. Imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
19/10/2020 - 18:20

Honorarium adwokatów i radców prawnych - sprawdź stawki minimalne

Zawód prawnika znajduje się w czołówce najlepiej opłacanych profesji w Polsce. Ile zapłacimy za pomoc prawnika?

Cennik adwokata czy radcy prawnego napawa strachem. Kwoty wydają się być nie z tej ziemi. Jak to możliwe, że sprawdzenie umowy czy nieskomplikowane pismo prawnik wycenia na kilkaset złotych netto?

Korzystając z pomocy prawnika masz gwarancję, że jako specjalista w danej dziedzinie ma on nieprzeciętną i – przede wszystkim – aktualną wiedzę. Przepisy prawne zmieniają się każdego dnia. To, na czym jeszcze wczoraj można było oprzeć całą argumentację, dziś może już być nieaktualne. Dostęp do aktualizowanych na bieżąco baz aktów prawnych kosztuje – i to niemałe pieniądze.

Przygotowanie pisma procesowego nie zawsze wymaga analizy tylko jednej ustawy. Często trzeba poznać konkretyzujące ją rozporządzenia, a nawet dyrektywy unijne. Swoje wynagrodzenie prawnik ocenia w oparciu o czas, jaki potrzebny jest do załatwienia danej sprawy. Godziny spędzone przed laptopem, wykonywanie telefonów, czekanie w kolejkach, analiza akt sprawy, wymiana korespondencji, bieganie po urzędach czy sądach to niewidzialna praca, bez której dane pismo w ogóle by nie powstało.

Na stawki adwokatów i radców prawnych składają się złożoność zagadnienia prawnego, nakład pracy, czas trwania sprawy i charakter współpracy. Zwykle na stronach internetowych nie znajdziecie sztywnych cenników. Dlaczego? Po pierwsze, trudno określić te stawki jednoznacznie. Po drugie, byłoby to niezgodne z zasadami etyki zawodu adwokata czy radcy prawnego.

Zobacz także: Prawnik radzi: 20 czy 30 lat? Po jakim czasie zasiedzenie działki jest możliwe?

Wynagrodzenie prawnika nie jest jednak zupełnie dowolne. Ograniczają je między innymi rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie (PDF) i radców prawnych (PDF). Tam można znaleźć stawki minimalne i sugerowane opłaty za pomoc w prowadzeniu poszczególnych spraw. Fot. Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu