Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
21/11/2021 - 01:25

Hiszpańska marka odzieżowa podbiła świat

Inditex to jedna z największych firm odzieżowych na świecie. Biznesplan jej założyciela zakłada projektowanie i produkowanie ubrań, butów oraz akcesoriów i dodatków dla kobiet, mężczyzn i dzieci w każdym wieku. Z początku mała i niepozorna firma hiszpańska w ciągu zaledwie kilku dekad podbiła światowe rynki i zajęła miejsce wśród najważniejszych dystrybutorów ubrań. Obecnie to ona, obok szwedzkiego H&M wyznacza aktualne trendy na światowych ulicach. Dzisiaj trudno znaleźć osobę, która w swojej szafie nie ma ubrań z metką tej spółki.

Początkowo hiszpańska firma, która powstała w latach 60 była skromnym warsztatem krawieckim, który szył sukienki i funkcjonował jako Confecciones GOA. Swoją nazwę zmieniła dopiero w 1985 roku na Industria del Diseño Textil, od tego momentu jest powszechnie znana jako Inditex. Spółka zadebiutowała na giełdzie madryckiej Bolsa de Madrid w 2001 roku.

Pierwszy sklep został otwarty dopiero w  1975 w miejscowości A Coruña, marką tą była, znana dziś na całym świecie  Zara. Firma zaczęła prężnie rozwijać się w latach 80, początkowo jedynie na terytorium Hiszpanii, jednak pod koniec lat 80 zadebiutowała na rynku międzynarodowym, na początek w sąsiadującej z Hiszpanią Portugalii, po czym sukcesywnie zwiększała swoje zasięgi i otwierała nowe sklepy zarówno w państwach europejskich jak i za oceanem.  W Polsce Zara pojawiła się po raz pierwszy we Wrocławiu w 2002 roku.

Jak zostało wcześniej wspomniane, główną marką odzieżową, która wchodzi w skład grupy jest wspomniana wcześniej Zara, jednak gigant odzieżowy także posiada również inne znane brandy z branży retail, są nimi między innymi Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Massimo Dutti oraz Uterqüe. Od kilku lat Inditex pracuje także nad produktami i wyposażeniem domu, sprzedawanych pod marką Zara Home.

Rok 2020 był momentem zwrotnym w ekspansji spółki. Pandemia koronawirusa, która miała ogromny wpływ na branżę odzieżową, nie oszczędziła także Inditexu i znacznie zahamowała rozwój przedsiębiorstwa. Jej przychody w minionym roku wyniosły 20,4 miliarda euro, o 28% mniej niż w roku 2019. W tym czasie spółka postawiła na sprzedaż online, zamknęła przy tym wiele sklepów stacjonarnych na całym świecie. Dzięki temu zabiegowi przychody ze sprzedaży internetowej stanowiły jedną trzecia część wszystkich przychodów. Ten trend utrzymuje się do dziś, nawet pomimo lepszej sytuacji epidemiologicznej w Europie.

Model biznesowy, które obrał Inditex to tzw. Fast Fashion, czyli odzież dostępna, tania i modna, odpowiadająca najnowszym trendom. Galicyjski magnat, założyciel grupy radzi szukać inspiracji modowych nie tylko na wybiegach i kolekcjach znanych projektantów, ale także czerpać inspiracje z ulicy i stylu zwykłych obywateli. Uważa, że jest to sposób na osiągnięcie tak pożądanego w cechu kreatywnego i oryginalnego przełomu. W niedługim czasie Zara stała się symbolem fast fashion, obok H&M oraz hiszpańskiego Mango. Prowadzenie tego typu biznesu polega także na produkcji wielu kolekcji w ciągu roku, Zara wypuszcza nawet do 20 kolekcji.

Jeśli chodzi o samego założyciela imperium odzieżowego Inditex jest nim Amancio Ortega, obecnie najbogatszy człowiek w Hiszpanii oraz 11 pod względem zamożności człowiek na świecie według prestiżowego magazynu Forbes. Dla wielu osób zaskakujące może być to, że Ortega nie tylko nie ukończył studiów z zarządzania lub modowych, nie uzyskał żadnego wykształcenia, a jako nastolatek przestał chodzić do szkoły. Jego jedynym związkiem z modą była praca w sklepie odzieżowym, a następnie otwarty w latach 60 warsztat. Początkowo bez znajomości branży, jedynie ciężką pracą i nowatorskimi pomysłami rozwijał swoją półkę i stał na jej czele aż do 2011 roku. W wieku 75 lat zrezygnował ze stanowiska CEO, a jego miejsce zajął jego zastępca Pablo Isla. (Izabela Niedziałek Fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu