Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
13/09/2019 - 14:30

Grzybobranie nie tylko w sądeckich lasach. Maślaki obrodziły na łąkach!

Urodzaj grzybów w tym roku jest nie tylko w sądeckich lasach. Grzybobranie można urządzić również na łąkach, gdzie w pobliżu modrzewi gromadami rosną maślaki żółte, chociaż zdarzą się borowiki i rydze.

Maślak żółty (modrzewiowy, strojny), wyjątkowo piękny i łatwy do rozpoznania, występuje w Europie, Ameryce Północnej, Afryce Północnej i w Australii. W Polsce jest dość pospolity, rośnie szczególnie w górach.

Spotykany od czerwca do listopada, występuje pojedynczo lub gromadnie, nie tylko w lasach, ale także w parkach, na łąkach.

Maślak żółty tworzy mikoryzę (zjawisko współżycia korzeni roślin lub nasion z grzybami) z modrzewiami, występuje tylko pod tym drzewem (lub w jego pobliżu).

Jego jaskrawożółty, złocisty, pomarańczowy, żółtobrązowy kapelusz ma średnicę 3 -14 cm, podczas suszy jest błyszczący, a gdy pada deszcz - śluzowaty.

Skórka daje się łatwo ściągnąć z całego kapelusza, chociaż u młodych okazów jest to trudne. 

na fot. borowik 

Nazwy regionalne maślaka żółtego: grzyb okazały, grzyb strojny, grzyb modrzewiowy, borowik strojny, borowik piękny, borowik żółty, maślak czerwony, czerwonka, żółtak.

Jest dobrym grzybem jadalnym. Podobnie, jak u maślaka zwyczajnego, przed przyrządzaniem warto zdjąć skórkę z kapelusza. 

Na łąkach, w pobliżu lasu można sporadycznie spotkać również borowika.....

(MK) fot. aut. 







Dziękujemy za przesłanie błędu