Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
11/11/2020 - 13:00

Gmina Łabowa cała w chryzantemach. Przystroili urząd i łemkowskie groby[ZDJĘCIA]

Mieszkańcy gminy Łabowa przez dwa dni mogli odbierać darmowe chryzantemy sprzed budynku Urzędu Gminy. To jednak nie wszystko, urzędnicy i strażacy ochotnicy z Łabowej posadzili również kwiaty na cmentarzu łemkowskim i przy cerkwi. Zobaczcie, jak kolorowo zrobiło się w Łabowej.

Fot. Facebook Marta Słaby

Po tegorocznym święcie Wszystkich Świętych, kiedy zamknięto cmentarze, sprzedawcy chryzantem mogli martwić się o swoje zarobki. Pisaliśmy o tym tutaj: Tysiące chryzantem wyrzucą do kosza? Premier zapowiada pomoc

Sądeczanie w ramach bezinteresownej pomocy kupowali kwiaty, aby wspomóc sprzedawców i przystrajali nimi domy. Polacy przekonali się, że chryzantemy świetnie prezentują się nie tylko na grobach naszych bliskich. Te słowa potwierdzają mieszkańcy gminy Łabowa i pracownicy tutejszego Urzędu Gminy.

Łabowa dosłownie utonęła w chryzantemach. Gmina dostała dużo kwiatów od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a następnie przekazywała je mieszkańcom zupełnie za darmo.

Fot. UG Łabowa

Akcja rozdawania chryzantem cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy. Pierwszego dnia udało się rozdać wszystkie doniczki, ale następnego dnia na parkingu przed budynkiem urzędu pojawiła się kolejna dostawa kwiatów.  

Pracownicy Urzędu Gminy i strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Łabowa posadzili również chryzantemy na łemkowskim cmentarzu. Żółte kwiaty przyozdobiły groby poprzednich mieszkańców tej ziemi. Na początku września na cmentarzu łemkowskim wyremontowano również niektóre kamienne nagrobki. Pisaliśmy o tym tutaj: Cmentarz łemkowski w Łabowej nie pójdzie w zapomnienie.

Fot. UG Łabowa

Teraz chryzantemy upamiętniają Łemków, którzy dawniej żyli na tych ziemiach. Chryzantemy posadzono również przy krzyżu pod Cerkwią Opieki Matki Boskiej, która stoi niedaleko nekropolii.
- Cóż dodać, cóż ująć... korzenie najważniejsze - pisała wójt gminy, Marta Słaby, w mediach społecznościowych.

Fot. UG Łabowa

Pod Urzędem Gminy z kolei pojawiła się nowa odsłona herbu gminy. Tym razem z chryzantem.

Fot. UG Łabowa

Strażacy z OSP Łabowa przyozdobili również kapliczkę świętego Floriana. Białe i czerwone chryzantemy ułożyli w kształt serca.

Fot. OSP Łabowa

Jak podobają wam się się takie sposoby na wykorzystanie chryzantem? (s.siwulska@sadeczanin.info, fot. Marta Słaby, UG Łabowa, OSP Łabowa.)Dziękujemy za przesłanie błędu