Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
10/12/2021 - 22:20

Europa wprowadzi ustawy o usługach cyfrowych (DSA) i o rynkach cyfrowych (DMA)

Stworzenie bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej, w której chronione są prawa użytkowników, w tym przepisy dotyczące zwalczania nielegalnych treści w internecie zakłada europejska ustawa o o usługach cyfrowych DSA. Ma ona również służyć zwiększeniu odpowiedzialności i przejrzystości algorytmów oraz radzeniu sobie z moderacją treści i ukierunkowaną reklamą.

Fot. Parlament Europejski

Ustawa o usługach cyfrowych (DSA) i ustawa o rynkach cyfrowych (DMA) mają dwa główne cele: stworzenie bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej, w której chronione są prawa podstawowe wszystkich użytkowników usług cyfrowych, oraz ustanowienie równych warunków działania w celu wspierania innowacji, wzrostu i konkurencyjności, zarówno na jednolitym rynku europejskim, jak i na świecie.

Przepisy regulujące świadczenie usług cyfrowych w Unii Europejskiej pozostały w dużej mierze niezmienione od czasu przyjęcia dyrektywy o handlu elektronicznym w 2000 r., podczas gdy technologie cyfrowe i modele biznesowe szybko się zmieniają i pojawiają się nowe wyzwania społeczne, takie jak rozprzestrzenianie się podróbek towarów, mowy nienawiści i dezinformacji w Internecie.

W tym kontekście 15 grudnia 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła nowy wniosek ustawodawczy dotyczący ustawy o usługach cyfrowych (DSA) w celu aktualizacji obecnych ram prawnych UE regulujących usługi cyfrowe. Równolegle Komisja przedstawiła wniosek dotyczący ustawy o rynkach cyfrowych.

Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów dyskutuje obecnie, w jaki sposób wniosek DSA powinien zostać zmieniony i ulepszony. Ten projekt ustawy ma na celu stworzenie bezpieczniejszej przestrzeni cyfrowej, w której chronione są prawa użytkowników, w tym przepisy dotyczące zwalczania nielegalnych treści w internecie, zwiększenia odpowiedzialności i przejrzystości algorytmów oraz radzenia sobie z moderacją treści i ukierunkowaną reklamą.

8 listopada eurodeputowani rozmawiali z demaskatorką Facebooka Frances Haugen o negatywnym wpływie produktów i modeli biznesowych dużych firm technologicznych na użytkowników oraz o tym, jak unijne przepisy cyfrowe mogą rozwiązać te problemy.

Ustawa o usługach cyfrowych może potencjalnie stać się „globalnym złotym standardem” i inspirować inne kraje do „dążania do nowych zasad, które chroniłyby nasze demokracje”, podkreśliła Haugen podczas przesłuchania. (Źródło i fot: Parlament Europejski)







Dziękujemy za przesłanie błędu