Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
19/01/2020 - 11:10

Dziś Dzień Babci i Dziadka. Ich święto obchodzi też Google

Dziś świeto Babci i Dziadka. To okazja, aby podarować im wyjątkowy prezent i przesłać do redakcji życzenia, które zostaną opublikowane na portalu Sądeczanin.info i w lutowym miesięczniku. Prezentujemy garść ciekawostek związanych z tradycją obchodzenia tego święta w Polsce.

Pomysł ustanowienia Dnia Babci w Polsce pojawił się w tygodniku ,,Kobieta i Życie” w 1964r. Już rok później święto to zaczęły popularyzować inne krajowe czasopisma, między innymi ,,Ekspres Poznański”, od którego znana aktorka filmowa i teatralna Mieczysława Ćwiklińska, która wówczas miała już 85 lat, otrzymała po wyjątkowym występie kwiaty i tort. W ten sposób zapoczątkowano tradycję wręczania prezentów wszystkim babciom.

Niedługo trzeba było czekać na ustanowienie Dnia Dziadka. W 1978r. Telewizja Polska zorganizowała konkurs na ustalenie daty tego dnia. Polacy zdecydowali, że dziadkowie będą mieć swoje święto tuż po Dniu Babci, 22 stycznia.

W 1981 roku Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza i od tego czasu w Polsce obchodzi się go 22 stycznia. Według niektórych źródeł, tradycja obchodzenia Dnia Babci i Dziadka przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, w USA odpowiednikiem polskiego święta jest Narodowy Dzień Dziadków. Nie jest więc świętem rozdzielonym na dwa dni. Dzień Babci i Dzień Dziadka widać także w Google. Największa wyszukiwarka świata tradycyjnie uczciła święta Doodle'm:

Dzień Babci Dzień Dziadka Google Doodle

Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na prezent, prześlij życzenia dla Babci i Dziadka na adres k.kos@sadeczanin.info, w treści maila wpisując ,,Dzień Babci i Dziadka”. Na zgłoszenia czekamy do poniedziałku do godziny 12. Zachęcamy, aby do życzeń dołączyć rodzinną fotografię. Życzenia zostaną opublikowane na łamach portalu i w lutowym miesięczniku. Przypominamy o podpisaniu zdjęć przynajmniej imieniem.

Osoby przesyłające fotografie wyrażają zgodę na ich umieszczenie w serwisie www.sadeczanin.info i w miesięczniku "Sądeczanin".

k.kos@sadeczanin.info, fot. pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020