Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
07/05/2023 - 22:40

Dokąd zmierzasz Izraelu? – marcowe nocne dymisje i eskalacja protestów

Kryzys rządu Benjamina Netanjahu zgodnie z przewidywaniami pogłębia się. Protesty przybierają coraz gwałtowniejszy charakter, zwiększa się liczba osób wychodzących na ulicę. Kraj pogrąża się w kryzysie niewidzianym od lat, a kolejni wysocy urzędnicy składają dymisję i oświadczenia w proteście na prowadzoną przez rząd politykę. Tel Aviv płonie, w poniedziałek rano (27 marca) ogłoszony został ogólnokrajowy strajk generalny. Dokąd zmierzasz Izraelu?

Symboliczny gorący weekend

Weekend 25 - 26 marca 2023 w Izraelu miał gorący charakter nie tylko ze względu na ponadprzeciętne temperatury. Upłynął pod znakiem kaskadowych zdarzeń, licznych oświadczeń i rezygnacji. Protesty nasilają się w związku z kontrowersyjną reformą sprawiedliwości zdecydowanie kontestowaną przez opozycję. W sobotę w Tel Avivie odbyły się gwałtowne protesty, w których udział wzięło setki tysięcy ludzi. Do opanowania tłumów zostały rzucone liczne jednostki policyjne oraz konnej policji uzbrojone w armatki wodne oraz gaz łzawiący. W odpowiedzi na działania policji w mieście doszło do aktów wandalizmu, niszczenia mienia oraz budowania barykad ulicznych. Zostało rannych minimum trzech policjantów oraz aresztowano wielu demonstrantów (oficjalna liczba nie została podana – stan na 27.03). Eskalacja przemocy jest widoczna, ponieważ pierwszy raz policja użyła środków przymusu bezpośredniego na masową skalę.

Rezygnacje, oświadczenia i strajk generalny

W odpowiedzi na reakcję policji na sobotnie protesty i procedowaną wbrew opinii publicznej reformę sądownictwa oświadczenie o możliwości zagrożenia dla egzystencjalnego bezpieczeństwa Izraela wydał (w nocy z soboty na niedzielę) Yoav Gallant – Minister Obrony Izraela, minister z ramienia Likudu – partii Netanjahu. W reakcji na oświadczenie apelujące
o zaprzestanie procedowania reformy sądownictwa i de facto włączenie się w narrację opozycji – Benjamin Netanjahu zdymisjonował Yoava Gallanta (być może na decyzję miała wpływ także presja koalicjantów). Premier uzasadniał swoją decyzję zagrożeniem dla bezpieczeństwa kraju wynikającym z nawoływania do niepokoi społecznych przez Ministra. Spowodowało to dalsze rezygnacje w obozie władzy. Rezygnację złożył Asaf Zamir – Konsul Generalny w Nowym Jorku. Stanowisko w sprawie zaczęli zajmować także inni politycy i organizacje. Na eskalacje i dymisje zareagowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego USA oraz przedstawiciele europejskich państw (Niemcy, Francja, Wielka Brytania). Wszyscy oni wyrażają zaniepokojenie wydarzeniami w Izraelu i proponują kompromis oraz zawieszenie prac nad ustawą.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu