Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
28/10/2022 - 14:20

Do Polski trafiło już około 30 tys. programistów z Ukrainy

Ukraina od pewnego czasu stała się jednym z ważniejszych, a nawet kluczowych ośrodków świadczenia usług IT dla wielu strategicznych firm świata. Wymienić można i wiele ale największe to Google, Microsoft czy nawet Apple.

Biorąc pod uwagę roczną ekspozycję usług informatycznych eksportowanych dla klientów szacowano na blisko 7 miliardów dolarów co jednocześnie stanowiło 4% PKB Ukrainy. Czy wojna w Ukrainie zmienia rynek branży usług IT w Polsce? 

Początkowo ukraiński sektor IT opierał swoją przewagę oraz konkurencyjność bycia tanim, alternatywnym rozwiązaniem dla zachodnich regionów świata. Dzięki sprawnym i trafnym działaniom polityki państwowej miejsce to stało się zagłębiem wysoko wyspecjalizowanych talentów kumulując obie ważne kwestię: atrakcyjną cenę oraz wyjątkowo dobrą jakość usług. Według przedstawionego raportu przez Team Connect w dokumencie pt: Wpływ wojny w Ukrainie na branżę IT co piąta organizacja uwzględniona na liście Fortune 500 posiłkuje się wsparciem ukraińskich usług informatycznych.

Co ciekawe tylko 2% wschodnich specjalistów pracowało dla firm ukraińskich. W raporcie wyraźnie wskazano, że obecna kondycja branży IT jest uwieńczeniem wieloletniej koncentracji działań na edukacji technicznej i inżynierii, która została wdrażana już za czasów ZSRR. Ogromne znaczenie odgrywa również wyjątkowa dobra znajomość jeżyka angielskiego. Badania wskazują, ze aż 70% Ukraińców posługuje się nim na poziomie średniozaawansowanym.

Przed wybuchem wojny ukraińskie centra IT znajdowały się w Kijowie, Lwowie, Charkowie czy Odessie. Jak podają dane w 2020 roku w kraju było ponad 100 tys. studentów informatyki i ponad 26 tys. absolwentów. Ukraina ma w regionie najwyższą liczbę absolwentów IT na 100 tys. obywateli. Odwołując się powtórnie do raportu Team Connect, aż 92% ukraińskich firm z branży IT od momentu uzyskania informacji o możliwości inwazji Rosji na Ukrainę  intensywnie opracowywało model ciągłości biznesowej na każdą nieprzewidzianą ewentualność.

Po wybuchu wojny 24 lutego większość z nich zdecydowało się w trybie natychmiastowym o relokacji swoich pracowników do bezpiecznych krajów Europy Zachodniej bądź przygranicznych bezpieczniejszych wschodnich miast Ukrainy. Jak podają statystyki 2% informatyków z Ukrainy wstąpiło do sił zbrojnych, 5% zgłosiło się na ochotnika do pomocy przy działaniach związanych z cyberbezpieczeństwem i wspieraniem krytycznej infrastruktury, 16% (w tym głównie kobiety) wyjechało z Ukrainy a aż 70% specjalistów IT nadal pozostało i pracuje w stosunkowo bezpiecznych regionach Ukrainy.

Ukraiński IT to jedyny sektor realizujący opłatę podatków z góry

- Jeśli spojrzeć na liczby, inwazja Rosji miała niewielki wpływ na ukraiński sektor IT. W I kwartale br. przychody ze sprzedaży usług IT w Ukrainie wyniosły ponad 2 mld dol., a tamtejsze firmy nadal dostarczają usługi. Robią to m.in. z piwnic, bunkrów, ale też z biur w zachodniej Ukrainie, w Polsce albo innych krajach Europy – mówi Andrew Wrobel, założyciel i partner Emerging Europe.

W ciągu trzech ostatnich miesięcy inwazji Rosji na Ukrainę sektor IT zdołał podtrzymać niemalże całkowicie dotychczasową działalność przy jednoczesnym wsparciu sił zbrojnych i rządu Ukrainy. Firmy z branży informatycznej zdecydowały się na przekazanie w sumie ponad 1 miliard hrywien na wsparcie humanitarne ofiar działań wojennych. Sektor IT na bieżąco uzupełnia sprzęt wojskowy, niezbędne elementy wyposażenia oraz finansuje zaplecze technologiczne. Są elementem wspierającym ekonomiczne kraj – to jedyny sektor realizujący opłatę podatków z góry.

Nie od dziś świat zabiega o wykwalifikowanych informatyków dlatego możliwy jest scenariusz, że wielu specjalistów branży IT zdecyduje się na pracę w innych krajach Europejskich i tym samym dojdzie do ogromnego odpływu znakomitych talentów z Ukrainy. Izreaelski twórca internetowych stron WIX zaproponował pracownikom i ich całym rodzinom tymczasową ewakuację i pobyt w Turcji. Równocześnie firma SoftServe – jedna z wiodących firm outsourcingowych relokowała swoich współpracowników do Bułgarii i Polski.

Na chwilę obecną według różnych szacunków, do Polski trafiło już ok. 30 tys. programistów z Ukrainy. To w pewnym stopniu może uzupełnić deficyt specjalistów na rynku polskim, w przypadku jeśli specjaliści z Ukrainy nie zdecydują się na dalszą podróż w głąb Europy. Drenażu talentów może doświadczyć również Rosja i Białoruś. Kraje te coraz częściej postrzegane są bowiem jako mało stabilne miejsca do prowadzenia działań biznesowych co równoznacznie oddziałuje na sytuację pracowników branży IT.

Jeśli sankcje nakładane na Rosję się utrzymają, a izolacja kraju na arenie międzynarodowej będzie trwała, wielu specjalistów IT z pewnością rozważy emigrację i alokację w innych stabilniejszych destynacjach.

Polski rynek to region, gdzie zagraniczne firmy mogą liczyć na atrakcyjne otoczenie biznesowe, stosunkowo niskie koszty realizacji projektów informatycznych oraz grono wykwalifikowanych specjalistów z branży IT. Do polskich firm spływają zlecenia które niegdyś trafiały do ukraińskich firm. To oczywiście wywołuje jeszcze większe zapotrzebowanie na pracowników IT na rynku, w którym może pomóc przyciąganie talentów z Ukrainy. (Izabela Pielacka/ISW) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu