Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
08/01/2020 - 18:25

Czy Twoja poczta e-mail jest bezpieczna? Nie czekaj, sprawdź!

Poczta e-mail coraz częściej zastępuje nam kalendarz. Dzięki niej organizujemy nasze spotkania i zarządzamy wolnym czasem, jest dla nas jednym z podstawowych sposobów komunikacji, na mailu przechowujemy też ważne dokumenty, pliki i przesłane zdjęcia.

Trzeba jednak pamiętać, że elektroniczna skrzynka pocztowa, choć jest szybka, darmowa i wygodna, może również oznaczać zagrożenia dla jej użytkowników. Gdzie czai się niebezpieczeństwo?Najprościej rzecz ujmując, niebezpieczeństwo czai się w każdej wiadomości. Do najczęściej wymienianych i podstawowych zagrożeń, które wiążą się z używaniem poczty elektronicznej, należą:

1. Niekontrolowany spam. O jego negatywnych właściwościach prędzej czy później przekonałby się każdy użytkownik poczty e-mail, gdyby nie filtry antyspamowe. Dzięki nim nie jesteśmy zasypywani tysiącami niechcianych wiadomości od nieokreślonych podmiotów, które bywają groźne. Wysyłają je głównie hakerzy, szukający sposobu na wyłudzenie danych osobowych lub dostępu do komputera. Często są to wiadomości spersonalizowane, imienne, sugerujące, że ktoś wszedł w posiadanie prywatnych zdjęć użytkownika i zamierza je opublikować w sieci. W obawie, że fotografie ukażą się w internecie przesyłamy dane, o które proszą hakerzy. A później mamy problem, bo cała akcja okazuje się być podstępem. Dlatego takie maile należy skonsultować ze specjalistą albo nawet zgłosić na policję. 

2. Prośby o dostęp do danych logowania albo szczegółów karty kredytowej. Należy zawsze dokładnie sprawdzać i weryfikować kto i w jakim celu prosi o dostęp. Banki, podobnie jak inne instytucje, nigdy nie zwracają się z taką prośbą drogą mailową!

3. Złośliwe oprogramowania i wirusy. Zazwyczaj są przesyłane w formie załącznika, którego nie należy otwierać. Za pomocą takiego załącznika hakerzy mogą uzyskiwać dostęp do prywatnych danych i haseł użytkownika poczty, instalując na jego komputerze oprogramowania śledzące każdy jego tekst. Bardzo często infekują również inne adresy mailowe użytkownika. 

Czytaj też: Twój lot został opóźniony albo odwołany? Masz prawo do odszkodowania!

Co możesz zrobić, aby bezpiecznie korzystać z poczty e-mail?

Ustaw silne hasło. Dobre hasło to takie, które składa się z symboli, cyfr oraz małych i dużych liter, a w dodatku jest odpowiednio długie - kilkanaście znaków to optymalna ilość. Po drugie, włącz filtr antyspamowy. Znajdziesz go w ustawieniach poczty.

Co więcej, unikaj otwierania plików, które zawierają końcówkę: exe, .bat, .scr, .vbs - powinny wzbudzić Twoją czujność! Nie klikaj także w linki od nieznanych nadawców, ponieważ mogą automatycznie przekierowywać do zainfekowanych stron. Odpowiedz sobie na pytania: czy znasz nadawcę? Czy spodziewałeś się otrzymać tę wiadomość? Czy tytuł wiadomości i nazwa załącznika łączą się w logiczną całość i mają sens?

Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi: nie - uważaj. Bezpieczeństwo poczty e-mail zależy od Ciebie.

[email protected] Fot. PixabayDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)