Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 lutego. Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława
27/01/2021 - 17:00

Czarno-biała Sądecczyzna (8). Mościcki i Piłsudski w Nowym Sączu

Nowy Sącz odwiedzili kiedyś Józef Piłsudski i Prezydent Ignacy Mościcki. To m.in. właśnie ich możemy zobaczyć na kolejnych archiwalnych, czarno-białych zdjęciach z naszego regionu.

Pierwsza fotografia przedstawia ważną postać w historii naszego państwa. Widzimy bowiem samego Józefa Piłsudskiego przechodzącego przed frontem kompanii honorowej. Oprócz niego można także dostrzec gen. Stanisława Wróblewskiego. Zdjęcie wykonano w 1928 roku w Nowym Sączu.

Również drugie zdjęcie pochodzi z 1928 roku. Zostało wykonane na płycie rynku podczas wizyty Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Nowym Sączu.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (7). Piłsudscy w Krynicy i przedwojenny sport

Kolejna fotografia to ogromna powódź, która nawiedziła Nowy Sącz w 1934 roku. Widzimy zupełnie zalaną wodami Dunajca dzielnicę Wólki.

Czwarte zdjęcie to także 1934 rok. Prezydent Nowego Sącza Roman Sichrawa (drugi z prawej), wita ks. biskupa Franciszka Lisowskiego (stoi bokiem drugi z lewej).

Ostanie z prezentowanych zdjęć wykonano w 1935 roku podczas uroczystości złożenia zwłok Bronisława Pierackiego do grobu na starym cmentarzu w Nowym Sączu. W tle widzimy tłumy, które brały udział w pożegnaniu byłego Ministra Spraw Wewnętrznych.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (6). Defilada i wyjazd na narty po sądecku

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)Dziękujemy za przesłanie błędu