Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
17/12/2020 - 18:40

Czarno-biała Sądecczyzna (4). Zamek, okupacja i warsztaty kolejowe. Poznajecie?

Prezentujemy kolejne fotografie, pokazujące jak w przeszłości wyglądała Sądecczyzna. Potraficie rozpoznać co to za miejsca i z jakiego okresu pochodzą zdjęcia?

Pierwsze zdjęcie to widok na Starą Kolonię i ul. Zygmuntowską. Co najbardziej rzuca się wam w oczy? Dostrzegacie jakieś zmiany w porównaniu z tym jak to miejsce wygląda obecnie?

Na kolejnym zdjęciu znajduje się nowosądecki zamek. Widać tutaj dokładnie, jak prezentował sie on jeszcze przed wysadzeniem w powietrze, pod koniec II wojny światowej.

Powyższa fotografia to również widok na zamek, tym razem od wewnątrz. W porównaniu z obecnym wyglądem tego miejsca widzimy duże zmiany…

Powyższe zdjęcie wykonane zostało w zimowej scenerii podczas II wojny światowej, gdy Nowy Sącz był okupowany przez Niemców. Wskazuje na to m.in. flaga hitlerowska. Jest to oczywiście ulica Jagiellońska. Potraficie rozszyfrować dokładną lokalizację?

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (3). Pamiętacie to wydarzenie? Poznajecie to miejsce?

Kolejne zdjęcie jest trochę inne od tych, które prezentowaliśmy wcześniej. Przedstawia bowiem panoramę Nowego Sącza. Na dole widzimy m.in. Aleje Batorego, a w tle wieże ratusza i Bazyliki Św. Małgorzaty.

Tym razem na zdjęciu widzimy miejsce, gdzie obecnie znajduje się NEWAG. Jego wcześniejszą nazwą było ZNTK (Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego). W czasach kiedy Nowy Sącz był częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego, funkcjonowały tutaj z kolei Cesarsko- Królewskie Warsztaty Kolei.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (2). Tak kiedyś wyglądał nasz region

Kolejna fotografia to widok na ulicę Nawojowską. Budynek, który widzimy to obecny Zespół Szkół Ekonomicznych.

Następne zdjęcie to znajdująca się w okolicach Miejskiego Dworca Autobusowego w Nowym Sączu – „Ciuciubabka”. Nazwa ta, wywodzi się od płaskorzeźby "Ciuciubabki", która przytwierdzona jest nad głównym wejściem.

Tego budynku nikomu nie trzeba przedstawiać. Na zdjęciu widzimy oczywiście nowosądecki ratusz. Dostrzegacie jakieś zmiany na płycie rynku, w porównaniu z obecnym wyglądem?

Ostatnie prezentowane zdjęcie to widok na obecny Zespół Szkół Akademickich. Po lewej stronie widzimy budkę wartowniczą.

Być może ktoś z was rozpoznaje siebie na załączonych zdjęciach lub zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (MP), fot.: Archiwum KK

Czarno-białe zdjęcia Sądecczyzny
Sądecczyzna na czarno-białych zdjęciach


Dziękujemy za przesłanie błędu