Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
16/12/2020 - 15:20

Czarno-biała Sądecczyzna (3). Pamiętacie to wydarzenie? Poznajecie to miejsce?

Przedstawiamy kolejne niepublikowane dotąd zdjęcia. Przedstawiają wydarzenia z historii naszego regionu oraz ukazują jego wcześniejszy wygląd. Potraficie rozpoznać czego dotyczą i kto się na nich znajduje.

Pierwsza fotografia to widok na obecny Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Sączu, nazywający się wówczas - Dom Kultury Kolejarza. Swoimi wspomnieniami z tym miejscem podzielił się czytelnik "Sądeczanina" Jan Rakowski. - W latach 1971-75 chodziłem tam do kina będąc uczniem Technikum Kolejowego. Były tam najtańsze bilety, ale też twarde siedzenia - napisał do nas. Widzimy również jak wówczas wyglądały Aleje Wolności. Dzisiaj niezwykle ruchliwa sądecka ulica, po której codziennie porusza się mnóstwo samochodów, kilkadziesiąt lat temu była niemal zupełnie opustoszała. Poruszały się po niej głównie konne wozy.

Zobacz także: Takie były czasy... Schron w Nowym Sączu przypomina zimnowojenny klimat [WIDEO]

Kolejne zdjęcie to duża zagadka. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że zostało wykonane podczas koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia z jezuickiej parafii pw. Ducha Świętego. Odbywała się ona w 1963 roku w Zawadzie i zgromadziła według kronik ponad 100 tys. osób. Obecni byli m.in. Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński oraz będący wówczas kardynałem – Karol Wojtyła. Pamiętacie to wydarzenie i potraficie potwierdzić, że zdjęcie pochodzi właśnie z niego?

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (2). Tak kiedyś wyglądał nasz region

Również trzecia fotografia najprawdopodobniej została wykonana podczas koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia. Widzimy na niej wiernych zgromadzonych przed kościołem podczas uroczystości. Poznajecie kogoś?

Być może ktoś z was rozpoznaje siebie na załączonych zdjęciach lub zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (MP), fot.: Archiwum KK, MP

Czarno-białe zdjęcia Sądecczyzny
Sądecczyzna na czarno-białych zdjęciach


Dziękujemy za przesłanie błędu