Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 maja. Imieniny: Igi, Mamerta, Miry
04/05/2021 - 13:55

Czarno-biała Sądecczyzna (21). Zrujnowany Nowy Sącz, Grybów na początku wieku

Jak wyglądał Nowy Sącz tuż po zakończeniu II wojny światowej? Możemy się tego dowiedzieć z archiwalnych zdjęć. Zniszczenia w mieście były duże. W 21 odsłonie cyklu „Czarno-biała Sądecczyzna" zajrzymy również m.in. na grybowski rynek. Zapraszamy na kolejną podróż w czasie z "Sądeczaninem".

Na pierwszym zdjęciu widzimy bardzo zniszczoną ulicę Kazimierza Wielkiego. Z niektórych budynków niewiele zostało. Nowy Sącz po przejściu frontu był jednym z bardziej zniszczonych miast obecnej Małopolski.

W tym samym roku wykonano również drugie zdjęcie. Tym razem znajduje się na nim ul. Pijarska. W Nowym Sączu toczyły się zacięte walki z użyciem czołgów i dział samobieżnych.

Sprawdź również: Stwórzmy wirtualne muzeum Sądecczyzny. Możesz wziąć w tym udział!

Przenosimy się do Muszyny. Na zdjęciu z lat 20. XX wieku widzimy rynek w tej miejscowości.

Kolejna fotografia została wykonana w 1900 roku i przedstawia wygląd w tamtym okresie grybowskiego rynku.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (20). Krynica, Łącko i Stary Sącz ponad 100 lat temu

Ostatnie z prezentowanych zdjęć to most na ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu we wrześniu 1939 roku.

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać.

Macie w domach pamiątki z dawnych lat? Podzielcie się z nami. Wykonajcie zdjęcia lub skany, opiszcie i wyślijcie. Wspólnie możemy stworzyć wirtualne muzeum Sądecczyzny (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: fotopolska.eu, Archiwum Narodowe w Krakowie)Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020