Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
13/04/2021 - 13:20

Czarno-biała Sądecczyzna (18). Nowy Sącz przed I wojną światową

Pora na prawdziwą podróż w czasie. W kolejnej odsłonie cyklu „Czarno-biała Sądecczyzna” przeniesiemy się do okresu, kiedy Nowy Sącz był częścią Austro-Węgier. Zmiany w wyglądzie miasta, w porównaniu do tego, co widzimy współcześnie, są bardzo duże. Zapraszamy do obejrzenia fotografii.

Na pierwszym zdjęciu widzimy obecny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu (kolejowy). W 1911 roku, kiedy wykonano fotografię, był on pod wezwaniem św. Elżbiety. Wokół znajdują się ogromne pustkowia.

Zobacz więcej archiwalnych zdjęć: Czarno-biała Sądecczyzna (17). Podziemie Nowego Sącza, jarmark w Łącku

Drugie zdjęcie to widok na ulicę Jagiellońską. Zostało zrobione w latach 1910-1915.

Na trzecim zdjęciu widzimy most na ulicy Lwowskiej. W tle znajduje się Bazylika św. Małgorzaty. Fotografię wykonano w 1901 roku.

Kolejne fotografia, to obecna ulica ks. Piotra Skargi. W 1911 roku, kiedy zdjęcie zostało wykonane, była to ulica Krakowska.

Zobacz także: Czarno-Biała Sądecczyzna (16). Lotnisko w Nowym Sączu, powódź w Łącku

Ostatnie zdjęcie to prawdziwa „perełka”. Przedstawia stary ratusz w Nowym Sączu, który spłonął w 1894 roku. Fotografię wykonano w XIX wieku.

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres [email protected]. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. ([email protected], fot.: fotopolska.eu)







Dziękujemy za przesłanie błędu