Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 22 października. Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa
23/03/2021 - 14:15

Czarno-Biała Sądecczyzna (16). Lotnisko w Nowym Sączu, powódź w Łącku

Lotnisko w Nowym Sączu zachowało się jedynie na starych fotografiach. Archiwalne zdjęcia ukazują również skutki powodzi, która w 1934 roku nawiedziła nasz region. W kolejnej odsłonie cyklu „Czarno- biała Sądecczyzna” prezentujemy także m.in. wojenny wygląd mostu w Szymbarku.

Zobacz więcej archiwalnych zdjęć: Czarno-biała Sądecczyzna (15). Francuscy politycy w Nowym Sączu, skoki w Krynicy

Na pierwszym zdjęciu widzimy samoloty wojskowe II Pułku Lotniczego z Krakowa, na prowizorycznym lotnisku w Nowym Sączu. Fotografię wykonano w 1934 roku.

Kolejne zdjęcie również zostało wykonane w 1934 roku. Widzimy centrum Łącka zalane wodami potoku Czarna Woda. Na drugim planie znajdują się drzewa naniesione przez falę powodziową.

Zobacz więcej archiwalnych zdjęć: Czarno-Biała Sądecczyzna (14). Tłumy pod sądeckim ratuszem, mauzoleum w Sękowej

Wracamy do Nowego Sącza. Na zdjęciu zrobionym przed II wojną światową naszym oczom ukazuje się panorama miasta z wieży ratuszowej.

Czwarte zdjęcie przedstawia most na Ropie w Szymbarku podczas II wojny światowej. Po dwóch stronach widać swastyki.

Na ostatnim z prezentowanych zdjęć widzimy drogę wiodącą na sądecki zamek. Pochodzi z 1938 roku. 

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)Dziękujemy za przesłanie błędu