Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
23/02/2021 - 14:10

Czarno-biała Sądecczyzna (13). Przeprawa Dunajcem, rynek w Tyliczu i Muszynie

W kolejnej odsłonie cyklu „Czarno-biała Sądecczyzna” prezentujemy, jak w przeszłości w Tropiu wyglądała przeprawa przez Dunajec. Zajrzymy też m.in. na rynek w Muszynie i Tyliczu. Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych fotografii.

Na pierwszym zdjęciu, wykonanym w 1936 roku, widzimy fragment rynku w Muszynie. Jak możemy dostrzec, zmiany w porównaniu z jego obecnym wyglądem są duże.

Rynek przedstawia także druga fotografia. Tym razem w Tyliczu. Widzimy drewniane i murowane domy. Zdjęcie również pochodzi z 1936 roku.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (11). Budowa zapory w Rożnowie i poświęcenie ratusza

Trzecia fotografia to przeprawa Dunajcem w Tropiu. Widzimy prom oraz pasażerów, którzy będą podróżować  do pustelni Św. Świerada.

Na kolejnym zdjęciu widzimy stację kolejową w Stróżach. Znajduje się na niej bardzo dużo ludzi. Niestety, nie jest znana data jego wykonania.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (10). Panorama Rytra i zniszczony most w Gorlicach

Ostatnie z prezentowanych zdjęć ukazuje sądecki rynek w 1976 roku. Bardzo dobrze oddaje klimat czasów, w których zostało wykonane, na co wskazują m.in. samochody. 

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Dziękujemy za przesłanie błędu