Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 lipca. Imieniny: Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
15/02/2021 - 11:15

Czarno-biała Sądecczyzna (11). Budowa zapory w Rożnowie i poświęcenie ratusza

Zapora w Rożnowie jest dobrze znana wszystkim mieszkańcom Sądecczyzny. W jaki sposób była budowana? Bardzo dobrze widać, to na archiwalnych zdjęciach. W kolejnej odsłonie cyklu "Czarno-biała Sądecczyzna " prezentujemy również m.in. skutki powodzi z 1934 roku. Zobaczcie sami.

Zapora w Rożnowie, to bardzo charakterystyczne miejsce na Sądecczyźnie. Budowana była w 1939 roku. Powyższe zdjęcie, przedstawia proces jej tworzenia.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (9). Tłumy w Starym Sączu, łącki rynek i wielka powódź

Również kolejna fotografia nawiązuje do budowy rożnowskiej zapory. Tym razem widzimy także robotników, pracujących przy jej wznoszeniu.

Trzecie zdjęcie przedstawia skutki powodzi, która w 1934 nawiedziła Nowy Sącz. Widzimy ulicę w dzielnicy Piekło, zalaną wodami Kamienicy. Ratownicy wynoszą kobietę i dziecko z domu zagrożonego zawaleniem.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (10). Panorama Rytra i zniszczony most w Gorlicach

Czwarta fotografia, to panorama Krynicy. Wykonano ją najprawdopodobniej w latach 1939-1945, a więc podczas II wojny światowej.

Przenosimy się do innej miejscowości leżącej przy słowackiej granicy. Na zdjęciu widzimy uroczystość poświęcenia ratusza w Piwnicznej. Biorą w niej udział burmistrz Jan Marciszewski i zastępca burmistrza Tadeusz Sikorski.

Zobacz wszystkie zdjęcia z cyklu "Czarno-biała Sądecczyzna". Kliknij TUTAJ.

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)Dziękujemy za przesłanie błędu