Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 25 lipca. Imieniny: Jakuba, Krzysztofa, Walentyny
11/02/2021 - 13:35

Czarno-biała Sądecczyzna (10). Panorama Rytra i zniszczony most w Gorlicach

Czy wygląd miejscowości na Sądecczyźnie przed II wojną światową i w jej trakcie, bardzo różni się od tego obecnego? Najlepiej widać to na zdjęciach pochodzących właśnie z tamtego okresu. Oceńcie zatem sami.

Na pierwszej fotografii widzimy panoramę Rytra. Po prawej stronie można dostrzec m.in. kościół. Zdjęcie zostało wykonane w 1933 roku.

Świątynie widać także na kolejnym zdjęciu. Tym razem jest to kościół Matki Bożej Bolesnej w Limanowej. Fotografię wykonano zimową porą, podczas II wojny światowej w 1940 roku.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (9). Tłumy w Starym Sączu, łącki rynek i wielka powódź

Przenosimy się do Gorlic. Na powyższym zdjęciu widzimy zniszczony most w tym mieście. Fotografia pochodzi z okresu wojennego, została wykonana między 1939, a 1945 rokiem.

Czwarte zdjęcie również przedstawia Gorlice, a konkretnie fragment rynku tej miejscowości. Fotografia została wykonana w okresie międzywojennym.

Zobacz także: Czarno-biała Sądecczyzna (8). Mościcki i Piłsudski w Nowym Sączu

Pora na Nowy Sącz. Na zdjęciu z 1932 roku, widzimy bramę do więzienia, nad którą którą znajduje się szyld z jego nazwą. Przed wejściem stoi pilnujący dostępu strażnik.

Ostatnie z prezentowanych zdjęć przedstawia panoramę Nowego Sącza, w 1934 roku. Wykonano je od strony Zabełcza. W oczy "rzucają się" na pewno ogromne pustkowia...

Być może ktoś z was zna dokładną historię tych fotografii? Zapraszamy do dzielenia się informacjami. Jeśli również macie stare fotografie, chcielibyście je nam udostępnić, zachęcamy do wysyłania skanów wraz z opisem na adres redakcja@sadeczanin.info. Przysyłajcie też zdjęcia, o których nic nie wiecie, może ktoś pomoże je opisać. (m.pogwizd@sadeczanin.info, fot.: Narodowe Archiwum Cyfrowe)Dziękujemy za przesłanie błędu