Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
07/07/2020 - 09:00

Co spowodowało wielką powódź na Ukrainie?

Na południowo-zachodniej Ukrainie ulewne deszcze spowodowały wielką powódź. Poszkodowanych zostało prawie 300 miejscowości w pięciu obwodach: Iwano-Frankowskim, Czerniowieckim, Lwowskim, Zakarpackim i Tarnopolskim. Wśród przyczyn, które mogły spowodować klęskę, przeważają nielegalne wycinki lasów w Karpatach.

  • Intensywne ulewy pod koniec czerwca spowodowały powodzie i podtopienia na Ukrainie. Są też ofiary śmiertelne.
  • Jedną z przyczyn powodzi jest nielegalna masowa wycinka lasów w Karpatach, a drewno stamtąd wywożone jest do państw Europy.
  • Obecnie w związku z tym zjawiskiem prokuratura prowadzi 3,5 tys. spraw.
  • Ekolodzy twierdzą, że w związku z tym zjawiskiem powodzie mogą się powtarzać, a rząd w międzyczasie szacuje straty i opracowuje plan dla likwidacji skutków klęski.
     

Intensywne opady deszczu, które miały miejsce pod koniec czerwca spowodowały powódź. Woda przerwała tamy i wały ochronne. Zalanych zostało wiele miast, a liczne wsie z powodu braku połączeń transportowych zostały odcięte od świata. Żywioł zniszczył ponadto 150 km dróg i 90 mostów. Ponad 580 kilometrów dróg i 169 mostów zostało uszkodzonych. Trzy osoby zginęły. Poszkodowany również został szpital, w którym leczono chorych na COVID-19.

W walkę z wielką wodą zaangażowanych są setki jednostek państwowych służb do sytuacji nadzwyczajnych, a także dodatkowe siły policji, Gwardii Narodowej i ratowników. Ekolodzy twierdzą, że jedną z głównych przyczyn powodzi jest masowa wycinka lasów. Wycinka ma charakter systemowy i kojarzona jest z działaniami korupcyjnymi. Prowadzą ją zarówno ci, którzy chcą zapewnić sobie opał na zimę, jak i – na dużo większą skalę i dla zysku – zorganizowane grupy przestępcze i wielkie koncerny.

W 2019 r. brytyjska organizacja Earthsight opublikowała badanie, które wskazuje na to że nielegalnie wycięte drewno z Ukrainy eksportowane jest do Europy. Z tego drewna są produkowane m.in. meble dla H&M i IKEA. Śledztwo, przeprowadzone przez państwową inspekcję ekologiczną potwierdza fakt nielegalnej wycinki lasów oraz wydanie certyfikatów na wycinanie młodych drzew w terenach, gdzie zgodnie z dokumentami dominują stare. Takie przypadki nie są pojedyncze, i pozwalają firmom na wycięcie o wiele większej ilości drewna niż dozwolono ustawodawstwem.

Całkowite wycięcie lasów staje się przyczyną, spływu wody razem z gruntem w razie ulewnych deszczów. Poza tym, ekolodzy twierdzą, że przepisy, dotyczący wycięcia lasów również nie przewidują tego, że las jest ważny dla retencji. I dalsze wycięcia mogą zagrażać tym, że podobne klęski mogą się powtórzyć. W związku z powodziami prokuratura wszczęła postępowania w sprawie łamania przepisów ochrony przyrody i nielegalnych wycinek lasów w Karpatach.

- Prokuratura zarejestrowała postępowanie karne dotyczące przestępstwa przeciwko środowisku naturalnemu, masowego zniszczenia roślin oraz wielokrotnego złamania przepisów dotyczących ochrony przyrody, które doprowadziło do katastrofy ekologicznej - powiedział zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Symonenko. Wyjaśnił, że obecnie w związku z tym zjawiskiem prowadzonych jest 3,5 tys. spraw.

Instytut Ekologii Karpat potwierdza, że gdyby nie wycinki, do powodzi doszłoby mimo wszystko ze względu na wysoki poziom opadów, jednak jej skutki mogłyby być znacznie łagodniejsze. Jednak jest to tylko jedna z przyczyn obecnych powodzi. Ekolodzy twierdzą, że na obecną sytuację również wpłynął stan dróg leśnych oraz brak umocnienia brzegów rzek. Duża liczba zatopionych budynków była również budowana w terasach zalewowych rzek.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal wraz z ministrem spraw wewnętrznych Arsenem Awakowym odbyli rekonesans regionów dotkniętych klęską. Premier ogłosił, że region Iwano-Frankowski, który został najbardziej poszkodowany i otrzyma początkową pomoc w wysokości 500 mln hrn (ok. 74 mln zł) na likwidację skutków powodzi. Eksperci oceniają też straty w innych regionach. Poza tym, rząd uchwalił plan działań dla zwalczania skutków powodzi. Są wśród nich m. in stałe monitorowanie stanu rzek, które pomoże jak najszybciej wyewakuować ludzi z terenów, które mogą być zatopione, pomoc poszkodowanym i ewakuowanym osobom, śledzenie za stanem sanitarno-epidemicznym w celu niedopuszczenia zakażeń ze względu na zanieczyszczenie studni i wód. (Krystyna Vlodek) Fot. Pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu