Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
30/12/2014 - 13:19

Ciekawostki i osobliwości 2014 roku

Autobusy miejskie pod kontrolą strażników, wizyta młodych narodowców w Budapeszcie, podkop pod mur więzienia czy też doktorat rzecznik sądeckiej policji. Wybraliśmy najistotniejsze - naszym zdaniem - wydarzenia i ciekawostki w życiu naszego miasta A.D 2013.
Mieczysław Franczyk nagrodzony przez ministra kultury

Ludowy artysta Mieczysław Franczyk otrzymał od ministra kultury nagrodę specjalną za zasługi dla polskiej kultury ludowej. Przekazanie odznaczenia odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy.
Mieczysław Franczyk urodził się 14 lutego 1940 r. w Zbludzy. Od młodości zaangażowany był w propagowanie kultury regionalnej swojej miejscowości. W 1960 r. założył „Żywą Szopkę” w Zbludzy. Od 1968 r. jest tancerzem, śpiewakiem i gawędziarzem w Zespole Regionalnym „Gorce” w Kamienicy.
Od 1995 r. aktywnie działa w grupie obrzędowej przy Kole Gospodyń Wiejskich w Zbludzy. W latach 1999 – 2006 występował w Chórze Parafialnym w Kamienicy.


Janina Chochorowska z Gorlic skończyła sto lat


Gorliczanka, pani Janina Chochorowska obchodziła 23 stycznia setną rocznicę urodzin. Z tej okazji z powinszowaniami do mieszkania jubilatki przybyli m.in. burmistrz Witold Kochan i przewodniczący Rady Miasta Bogdan Musiał. Na spotkaniu obecni byli córka i syn z małżonkami oraz wnuk.


Autobusy miejskie pod kontrolą strażników

Od połowy stycznia tego roku pasażerowie autobusów miejskich natknąć się mogą na funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Strażnicy pilnują porządku i sprawdzają, czy nikt nie zakłóca spokoju pasażerów, a także nie niszczy mienia publicznego.

Władysław Ryba to kawał historii sądeckiej Solidarności

Władysław Ryba, znany krynicki opozycjonista i działacz pierwszej Solidarności obchodził wraz z małżonką Józefą 64. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego.
Ślub kościelny udzielił im 18 marca 1950 roku ówczesny proboszcz Parafii Zdrojowej w Krynicy ks. Roman Duchiewicz.
Państwo Rybowie wychowali pięcioro dzieci (syn Marian jest radnym powiatu nowosądeckiego i przewodnikiem PTTK, prowadzi w Słotwinach pensjonat „Sielanka”), mają dwanaścioro wnuków, doczekali się szesnaścioro prawnuków. Władysław Ryba (ur. 1929 ) to kawał historii sądeckiej Solidarności.

Zabytkowa willa z Piwnicznej stanęła w sądeckim skansenie

Ocalona i odrestaurowana zabytkowa willa z Piwnicznej jest już wyeksponowana w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu. Całkowity koszt rozbiórki i złożenia obiektu wraz z wymianą zniszczonych przez grzyby i drewnojady elementów poniosła GDDKiA Oddział w Krakowie.

Historia rodziny Stadnickich czeka w bibliotece


Ukazała się monografia rodziny Stadnickich z Nawojowej autorstwa dr Anny Janoty-Stramy. Publikacja została wydana przez Wydawnictwo DiG w Warszawie, które zajmuje się wydawaniem monografii i dziejów znanych polskich rodów ziemiańskich.

Młodzi sądeccy narodowcy w Budapeszcie. Święto Węgrów

Młodzież Wszechpolska z Nowego Sącza i Krakowa udała się kilkunastoosobową delegacją do Budapesztu na obchody Święta Niepodległości Węgier, organizowane przez zaprzyjaźnioną partię prawicową Jobbik. Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej z Nowego Sącza i Krakowa zostali serdecznie przyjęci przez młodzieżówkę Jobbiku i zaproszeni na przyszłoroczne obchody w celu "dalszego pogłębiania przyjaźni polsko-węgierskiej".

Rzecznik sądeckiej policji z tytułem doktora

Rzecznik sądeckiej policji sierż. szt. Iwona Grzebyk-Dulak obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Liczącą 358 stron rozprawę pt. „Psychospołeczne determinanty adaptacji społeczno-zawodowej w policji” napisała pod kierunkiem prof. zw. dr hab. Kazimiery Wódz.

PTTK czci jubileusz. Przewodnik po zabytkach Nowego Sącza.

Koło Przewodników Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Beskid” w Nowym Sączu z okazji jubileuszu 60-lecia swego istnienia w czerwcu 2014 r. wznowiło wydanie uaktualnionego „Przewodnika po zabytkach Nowego Sącza” – jest to praca zbiorowa pod redakcją śp. Ireny Styczyńskiej i Wiesława Piprka.

Ściągnij Sądecczyznę na smartfona!

Od kilku miesięcy posiadacze smartfonów z systemem Android mogli bezpłatnie pobrać na swoje aparaty aplikację SĄDECKIE 4U. Od dzisiaj taką możliwość mają również właściciele iPhonów! Aplikacja cieszy się sporym zainteresowaniem.


SĄDECKIE 4U to bezpłatna aplikacja turystyczna pełniąca rolę informatora turystycznego, a także organizatora czasu wolnego. Dzięki niej zwiedzanie Sądecczyzny będzie nie tylko łatwiejsze, ale i efektywniejsze. W aplikacji znajdują się informacje o sądeckiej bazie noclegowej, gastronomicznej, atrakcjach turystycznych, zabytkach i większych imprezach kulturalnych na ziemi sądeckiej. Bazy są na bieżąco aktualizowane.

W biały dzień podkopują się pod mur więzienia!

Przechodniów mijających dzisiaj ponure mury Zakładu Karnego w Nowym Sącz od strony ulicy Szwedzkiej zaintrygowała grupa mężczyzn, wyraźnie podkopujących się pod mury więzienia.
Podkop biegł na długości kilkunastu metrów i był głęboki, tymczasem strażnik na zwyżce udawał, że nic nie dostrzega. Czyżby szykowała się ucieczka stulecia?

Nic podobnego.

- Budujemy stację trafo, z panami po drugiej stronie muru nie mamy żadnego kontaktu - wyjaśnił ze śmiechem szef ekipy energetyków.

Pobiliśmy Rekord Guinessa w myciu zębów Nowym Sączu!

Akademia Aquafresh ustanowiła Rekord Guinessa w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie w Polsce. W biciu rekordu brały także udział maluchy z Niepublicznego Przedszkola Jaś i Małgosia w Nowym Sączu. Padł pastusiowy rekord świata.

(M), (jg), KID, HSZ, b
Oprac. (Rob)
Fot. arch.
 


Dziękujemy za przesłanie błędu