Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 22 lipca. Imieniny: Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca
15/03/2019 - 14:10

Cichy okap kuchenny - jak go znaleźć?

Głośno pracujący okap potrafi skutecznie zniechęcić do korzystania z kuchennych pochłaniaczy. Nieprzyjemny zapach unoszący się w całym pomieszczeniu, zabrudzone meble czy nieestetyczna warstewka tłuszczu osadzająca się na suficie - to tylko część rzeczy, które swoje źródło mają zazwyczaj w niedostatecznie odfiltrowywanym powietrzu.
Trudno się dziwić, że coraz więcej osób, wybierając okap kuchenny, kieruje się przede wszystkim poziomem generowanego przez niego hałasu. Cichy okap kuchenny – czy to możliwe? Podpowiadamy. Rodzaje okapów kuchennych

Pierwszym, na co trzeba zwrócić uwagę, kupując okap kuchenny, jest rodzaj jego umiejscowienia. Do najczęściej spotykanych okapów kuchennych należą:

okapy teleskopowe najpopularniejszy rodzaj okapu, który szczególnie chętnie wybierają osoby szukające urządzeń do zabudowy. Mechanizm ich działania opiera się na ruchomej szufladzie, którą wysuwa się, kiedy chcemy pozbyć się ulatniających się podczas gotowania zapachów. Taki sposób montażu okapu kuchennego to prosty sposób na zaoszczędzenie części miejsca w niewielkim pomieszczeniu.

okapy blatowe – subtelne i niezwykle eleganckie, znakomicie wpasowują się w wygląd niemal każdej kuchni. Z racji nieco mniejszej wydajności tego rodzaju okap świetnie sprawdzi się w raczej niewielkim pomieszczeniu.

okapy wyspowe – ten rodzaj okapu kuchennego jest doskonałym rozwiązaniem dla przestronnej kuchni, w której centralny punkt zajmuje tzw. wyspa, pełniąca funkcję zarówno kuchenki, jak i stołu jadalnego. Wadą okapów wyspowych może być dla niektórych konieczność montażu dodatkowego otworu wentylacyjnego, co nieco podnosi ostateczny koszt okapu.

okapy kominowe – działają one na podobnej zasadzie, co okapy wyspowe, jednak tego rodzaju okapy umiejscowione są przy ścianie. Rozwiązanie to docenią posiadacze dużej rodziny, ponieważ okapy kominowe wyróżniają się bardzo wysoką wydajnością.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Okapy mogą pracować w trybie pochłaniacza, filtrując, a następnie wypuszczając z powrotem oczyszczone powietrze, oraz w trybie wyciągu, w którym nieprzyjemne zapachy odprowadzane są do zamontowanego trybu wentylacyjnego. Wadą pierwszego z trybów jest mniejsza skuteczność w pozbywaniu się niepożądanych zapachów oraz zdecydowanie wyższy poziom wytwarzanego hałasu.

Wszystko zależy od poziomu emitowanego hałasu

O tym, jak głośno pracuje dany okap, można dowiedzieć się, czytając jego specyfikację. Producenci opisują w niej, jaki hałas generuje urządzenie przy różnych trybach pracy. Jeśli zależy Ci na odpowiednim komforcie korzystania z okapu, wybierz taki okap, który w swoim pierwszym trybie emituje hałas o natężeniu mniejszym niż 50 dB (czyli takim, z jakim spotykamy się na przykład w biurze przy codziennym szmerze).

… I rodzaju użytego materiału

Nie bez znaczenia jest również rodzaj materiału, jaki został użyty do produkcji danego okapu. Najtańsze okapy kuchenne są wykonane z cienkich i mało wytrzymałych materiałów, które charakteryzują się niewielką stabilnością, a w konsekwencji – zwiększonym ryzykiem hałasu. Jeśli zależy Ci na jak najcichszym okapie kuchennym, zdecyduj się na urządzenie wykonane ze szkła hartowanego lub z wysokiej jakości stali nierdzewnej (znajdziesz ją również pod nazwą INOX). Tego rodzaju materiały to gwarancja jakości okapu, który będzie Ci służył przez długie lata.

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik