Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 21 listopada. Imieniny: Janusza, Marii, Reginy
09/06/2015 - 14:11

Ciasto fasolowe przekładane konfiturą podbiło Warszawę?

Pochodzący z Sądecczyzny przepis na ciasto fasolowe przekładane konfiturą z jabłka łąckiego , suski sechlońskiej , miodu wielokwiatowego i miodu pitnego na puszystym sosie waniliowym należy do najlepszych przepisów kulinarnych w Polsce. Stało się tak za sprawą uczennic z muszyńskiego Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, które z sukcesem wystartowały w Ogólnopolskim konkursie na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący polskie produkty.
Do smakowitej rywalizacji, do której doszło w Warszawie, swoje kulinarne talenty prezentowali uczniowie z ponadgimnazjalnych gastronomicznych szkól z całej Polski. Klaudia Polańska i Zuzanna Kmiecik, uczennice pierwszej klasy zajęły piąte miejsce i wyróżnienie o wartości tysiąca złotych.

- Poziom konkursu był bardzo wysoki, a Klaudia i Zuzanna były najmłodszymi uczestniczkami kulinarnych zmagań,pochodzącymi z najmniejszej miejscowości. Stąd tak cenne jest to wyróżnienie - mówi z dumą opiekunka uczennic Agnieszka Kmiecik.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było wykorzystanie tych polskich produktów, które są zarejestrowane w Unii Europejskiej jako chroniona nazwa pochodzenia , chronione oznaczenie geograficzne oraz gwarantowana tradycyjna specjalność lub o taką rejestrację się ubiegają.

Spośród blisko osiemdziesięciu zespołów zgłoszonych do konkursu, w drugim etapie rywalizacji jury wybrało najlepsza dziesiątkę, która spotkała się w ogólnopolskim finale. Było to gotowanie „na żywo” w Akademii Efektywnej Przedsiębiorczości w Hali Makro .

Uczennice muszyńskiego technikum które jako jedyne reprezentowały Małopolskę, brawurowowo wykonały w finale ciasto fasolowe przekładane konfiturą z jabłka łąckiego , suski sechlońskiej , miodu wielokwiatowego i miodu pitnego na puszystym sosie waniliowym. To produkty stanowiące prawdziwą dumę naszego regionu. jedyne reprezentowały Małopolskę w tym ogólnopolskim konkursie.

- Klaudia i Zuzanna prezentowały się świetnie i wyjątkowo na tle pozostałych uczestników, dzięki strojom z najnowszej kolekcji Firmy Kegel-Błażusiak. Dzięki wielu wspaniałym i bezinteresownym osobom zostały wyposażone w niezbędny sprzęt do pracy i surowce , których zdobycie graniczyło z cudem, bo na przygotowanie się do finału mieliśmy tylko trzy tygodnie . Szczególnie ważne było wsparcie merytoryczne oraz motywowanie do osiągania założonych celów, jakie dał dziewczynom Janusz Myjak- szef kuchni i jego zespół z Hotelu Eris w Krynicy –Zdroju . Dzięki udostępnieniu swoich pomieszczeń i wyposażenia przez Hotel Eris i Hotel Klimek uczennice mogły przećwiczyć trudne technologicznie elementy kompozycji - mówi
Agnieszka Kmiecik.

(mika)
Fot. Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych

 
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu