Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
18/07/2018 - 11:40

Cerkiew św. Jakuba Młodszego we Powroźniku: najstarsza w polskich Karpatach

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Jakuba Młodszego w Powroźniku to obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki. Powstała w 1600 roku.

Cerkiew parafialna greckokatolicka św. Jakuba Młodszego w Powroźniku  zbudowana została w 1600 r., jest więc najstarszą cerkwią w polskich Karpatach. Cerkiew była wielokrotnie remontowana, a w latach 1813-14, po powodzi, przeniesiono ją na obecne miejsce.

Układ wnętrza jest trójdzielny o kwadratowych pomieszczeniach. Ściany zakrystii pokrywa cenna polichromia figuralna z 1607 r. Bogate wyposażenie świątyni stanowią m.in. ikonostas z lat 1743–44, obecnie częściowo rozmontowany, barokowy ołtarz boczny z XVIII w. z obrazem Chrystusa u Słupa, oraz wiele cennych ikon np. Sąd Ostateczny  z 1623 roku.

Obiekt w 2013 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Powroźnik jest starą wsią - powstał najprawdopodobniej w XIV w. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z aktu darowizny wydanego przez króla Władysława Jagiełłę w 1391 r. W przeszłości zamieszkana głównie przez Łemków, z których większość została wysiedlona podczas akcji „Wisła".

W Powroźniku skorzystać można z wyciągu narciarskiego, krzyżują się tu również szlaki turystyczne. We wsi znajdują się również odwierty oraz rozlewnia wód mineralnych. (KK)
 







Dziękujemy za przesłanie błędu